Eestis on nüüd 100 000 mobiil-ID kasutajat

Kasutaja Hans Lõugas pilt
Hans Lõugas
4 kuud 2 nädalat tagasi

Tänase seisuga on Sertifitseerimiskeskus koostöös Politsei- ja Piirivalveameti ning mobiilioperaatoritega väljastanud 100 000 mobiil-IDd. Kõige enam kasutavad eestlased Mobiil-IDd pangatoimingute tegemiseks ja avaliku sektori teenuste kasutamiseks.

Alates 2011. aastast riiklikult väljastatava Mobiil-ID (MID) kasutajate hulk on stabiilselt kasvanud igal aastal. Kui 2013. a oli MID kasutajaid veel kõigest 40 000, siis kahe järgmise aastaga lisandus 35 000 aktiivset kasutajat ning eelmise aasta lõpuks oli kasutajate arv tõusnud 75 000ni. Selle aasta esimese kaheksa kuuga on lisandunud 25 000 uut Mobiil-ID aktiivset kasutajat, mis näitab selgelt, et Eesti inimesed on teenuse omaks võtnud ning kasutavad meeleldi mugavat ja turvalist sisselogimise ja digitaalallkirjastamise lahendust, mis ei sõltu arvutist ega füüsilisest ID-kaardist. Mullu tehti Eestis mobiil-ID vahendusel 2,7 miljonit tehingut kuus.

Ka MID aktiivsete kasutajate ja tehtud tehingute hulk on aasta aastalt järjepidevalt suurenenud. Sertifitseerimiskeskuse juhataja Kalev Pihla sõnul on see suures osas toimunud tänu projektile NutiKaitse 2017, mille algatasid 2013. aastal Sertifitseerimiskeskus, EMT, Elioni, Elisa, Tele2, Swedbank, SEB ja Riigi Infosüsteemi Amet.

„MID kasutajate hulga suurenemisele on tugevalt kaasa aidanud ka erinevate e-teenuste lisandumine ning eelmisest aastast rakendunud MID pikem kehtivusaeg. Alates käesoleva aasta märtsist on Mobiil-IDga liitumine ka senisest soodsam – enam ei pea teenusega liitumisel koheselt tasuma riigilõivu, sest selle tasub Sertifitseerimiskeskus. Lisaks võimaldab MID turvalisi operatsioone teostada nutiseadmetes, millel ei ole ID-kaardi kasutamise võimalust. Kuna selliseid seadmeid kasutatakse aina rohkem, siis on seegi kasvatanud MID populaarsust,“ ütles Pihl.

"Mobiil-ID populaarsus on suuresti seotud selle kasutusmugavusega. Töötame koos Sertifitseerimiskeskuse ja teiste partneritega selle nimel, et tulevikus Mobiil-ID taotlemist veelgi lihtsustada," ütles Karina Egipt Politsei- ja Piirivalveameti identiteedi ja staatuste büroost.

Tele2 tootedirektori Katrin Aroni sõnul on seitsme kuuga Eestisse lisandunud 25 000 mobiil-ID kasutajat, mida võib pidada tõeliseks rekordiks.

„Mobiil-ID-ga liitumisele andis tohutu tõuke teenuse riigilõivu kaotamine kevadel. Kõik mobiilioperaatorid loobusid 10-eurose riigilõivu küsimisest ning ajatasid selle väikeste osadena mobiil-ID teenuse igakuise tavapärase kuutasu juurde, mis tõi esindustesse tõelise liituda soovijate järjekorra,“ rõõmustas Aron, kelle sõnul aktiveeriti Eestis ainuüksi märtsikuus 7800 uut mobiil-ID-d, mida on võrreldes eelnevate kuudega ligi kaks korda rohkem. 

Mobiil-ID on Eesti riigi poolt väljastatav digitaalne isikutunnistus mobiiltelefonis, mis võimaldab e-teenustesse sisse logida ja digiallkirju anda. Mobiil-ID taotlemine toimub ID-kaardi alusel.

 

Foto: Mihkel Maripuu/PM/Scanpix

Testid: Jah, osta!

Jah!Jah!

Testid: Ei, ära osta!

Ei!Ei!