Curiosity sond leidis Marsilt taas tõendeid, et punane planeet võis olla elukõlbulik

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
curiosity-mastcam.jpg

NASA uurimissond Curiosity leidis hiljuti Marsi pinnalt taas tõendeid, et miljardite aastate eest võis planeedil olla eluks kõlbulik keskkond.

Sõites üles Mount Sharp nimelisest mäest, puurib Curiosity iga mõne aja tagant planeedi pinda augu. Nüüd on masin leidnud pinnasestboori, mis on keemiline element, mida varem Marsilt leitud pole, kirjutab The Verge.

Huvitav on boori leidmine just sellepoolest, et see on vees lahustuv ning jääb maha tavaliselt siis, kui vesi on aurustunud. Curiosity leidis boori mäe sees olevast lõhest. Nasa teadlased usuvad, et säärased lõhed aitasid Marsil põhjavett ringi liigutadajust seal leiduvate kemikaalide abil. Kui vesi aurustus, jäid erinevad keemilised ained lõhedesse. Kui see teooria paika peaks pidama, võib oletada, et Marsi põhjavesi võis olla kunagi osaliselt elukõlbulik. Teadlased arvavad ka, et põhjavesi ning selles leiduvad elemendid võisid mõjutada planeedi pinda, muutes pinnase ning ka vee enda keemilist koostist. Säärased reaktsioonid on sarnased Maal toimuvatele reaktsioonidele, mis elukeskkonda loovad.

Ehkki Curiosity poolt leitud avastus on huvitav, on hetkel NASA tehnikutelteine probleem: Curiosity puur ei tungi nii sügavale kui vaja. Sestap on seadme mäe tippu ronimine peatatud kuniks probleemile lahendus leitakse.

Curiosity sondi teekond meie naaberplaneedil.

Fotod ja joonised:NASA (avafoto Curiosity pardakaamerast)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.