Arvamus: unustage see 5G natukeseks ära

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
easnzxbh4g.jpg

Kui Eesti Telekom jaanuaris Telia Eestiks muutus ning sai uue värvilise logo ja uue rootslasest juhi, oli neil vaja mingit teemat, mida kõige selle kõrval ajakirjandusele äärmiselt positiivsena esitleda. Armastatud brändi kadumine ja lugupeetud tippjuhi asendamine ei ole just need teemad, millega üks ettevõte tahaks päeva meedias veeta. Oli vaja midagi, mis oleks positiivne ja uudne, mis kinnitaks Telia kui tehnoloogialiidri ja innovaatori mainet.

Selleks teemaks sai 5G ehk järgmise põlvkonna mobiilivõrk. «Tallinn saab ülejärgmisel aastal maailma ühe esimese 5G võrgu» oli meil Geeniuses pealkiri, ja teistes väljaannetes olid sarnased.

Teiste operaatorite esindajad olid – kes omavahelistes vestlustes, kes avalikult – kiired tähelepanu juhtima, et nende hinnangul on tegemist osava PR-lükkega, sest sellist asja nagu 5G ei ole maailmas praegu olemas ega pole ka aastaks 2018, kui Telia proovivõrk juba Tallinnas püsti peaks olema ning mingeid teenuseid edastama.

Asi on selles, et mobiilimaailmas käivad alles praegu vaidlused ja arutelud, milline saab olema 5G standard ehk kuidas see asi kõik tehniliselt üldse käima hakkab. Piltlikult öeldes arutavad nad selle üle, mitu ratast tulevasel autol olema saab, kus asub rool, kuidas avanevad uksed ja nii edasi. Mobiilivõrkude arendamisega tegelevad firmad nagu Ericsson, Huawei ja teised tunnistavad, et standard saab paika ilmselt umbes aastaks 2020.

See muidugi ei tähenda, et Tallinna ei võiks juba varem 5G-laadset võrku ehitada ja selle peal mingeid teenuseid tööle panna, kui Ericsson Teliale vastavad seadmed toodab ja müüb. Kui see võrk hiljem 5G-standardile ei vasta, on see Telia mure ja kulu asi korda teha.

Põhimõtteliselt me ju teame, et 5G saab olema senisest 4Gst kümme kuni sada korda kiirem, ning kui praegu jõuavad andmed üle 4G algpunktist sihtpunkti mõnekümne millisekundi jooksul, siis 5G-võrgus peaks see juhtuma vaid mõne millisekundiga. See tähendab, et 5G-võrgus on palju parem toimetada automaatseadmetel, kasvõi isesõitvatel autodel, sest näiteks liiklusõnnetuse vältimise seisukohast on säästetud 30 millisekundit üüratu aeg, mis võib päästa elusid.

Aga praegusel hetkel ei tasu laiemal avalikkusel nende ulmejuttudega kaasa minna. Juhul kui see 5G-võrk meil siin aastaks 2018 mingil kujul püsti saab, on see tehnoloogiliselt kindlasti märkimisväärne sündmus, aga samas on ta vähemalt praeguste nägemuste järgi mõeldudki päris paljus just automaatseadmete omavaheliseks suhtluseks. 5G on võrk miljardite ja miljardite sensoritega varustatud seadmete internetti ühendamiseks.

5G-võrk aastal 2018 ei tähenda, et hakkame kõik üle mobiiltelefoni internetis käima kümme korda suuremate kiirustega, kui tänased kodused internetiühendused võimaldavad. See tähendab, et meil on hea alguspunkt praegu ulmelistena tunduvate teenuste ehitamiseks, millised iganes need siis ka olema ei saa. Näiteks internetti ühendatud autod ja külmkapid või hoopis 5G-ühendusega tablett, mis patsiendi sisemusest pidevalt arstile andmeid saadab.

Aga et asi nii lihtne poleks, peame endale varsti selgeks tegema veel ühe G. Elisa tegi eile sellega algust ja ilmselt on teistelgi turundussõnumid väljatöötamisel: tulemas on 4,5G ehk 4G praeguseid sagedusi kokku ühendades on võimalik andmesideühenduste kiirust mitmekordistada. See tähendab küll, et me hakkame telefonidega senisest kordades kiiremini internetis surfama, ja juba üsna varsti, ehk isegi sel aastal. Praegu veel selleks sobivaid telefone pole, aga küllap nad nii umbes aasta jooksul tulevad.

Kui kunagi 3G tuli, siis tegeles tehnoloogiaavalikkus peamiselt küsimusega, mis meil temast kasu on ja mis on see üks suur asi, mida me 3Gga teha saame. Ühe suure äpi asemel on meil tuhandeid väikseid ning 3G muutis maailma rohkem, kui keegi arvata oskas: tõi meile nutitelefonid, Facebooki ja üldse suure osa sellest internetist, mida me praegu internetina tunneme. Kindlasti teeb 5G sama suuri asju, aga mitte veel aastal 2018.

P.S. Ma tean, et Tele2 võrgus toimib see nn 4,5G juba praegu. Ma tahtsin tähelepanu juhtida selle asja turunduslikule aspektile, mitte tehnilisele.

P.P.S. Ma tean ka, et üks telefon Eestis on, mis seda praegu toetab. Mis sama hästi kui tähendab, et seda toetavaid telefon ei ole.

Geeniuse peatoimetaja Henrik Roonemaa tehnoloogiakolumn ilmub Postimehes igal teisel nädalal. Ilmumisele järgneval esmaspäeval toome selle ka Geeniuses ära. Loo originaallink on siin:http://arvamus.postimees.ee/3571179/henrik-roonemaa-unustage-see-5g-natukeseks-ara

Avafoto: Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.