Ansip Tim Cookiga kohtumisest ja miks tagauksed ei tööta: keegi ju ei paneks ju magamistuppa valvekaameraid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
andrus_ansip_foto_ronald_liive.jpg

Eelmisel nädalal toimus Amsterdamis konverents Startup Fest Europe, kus teiste seas astusid üles ka Apple’i tegevjuht Tim Cook ning digitaalse ühtse turu eest vastutav Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip. Konverentsi ajal kohtusid Cook ja Ansip silmast silma ning rääkisid tagauste loomisest digitaalmaailmas.

Oleme Cookiga ühel meelel

“Tim Cookiga oli see mul teine kohtumine, üks põhilisi jututeemasid oli krüpteeritud süsteemidele tagauste tegemine. Tundub, et see on mõneks ajaks aktuaalsuse kaotanud. Kuid võib täiesti kindel olla, et natukese aja pärast mingisuguses uues kriisisituatsioonid hakatakse seda jälle nõudma. Arvatakse, et see saab olema väga tugev relv selleks, et igasuguste pahade kavatsustega inimeste vastu võidelda,” sõnas Ansip Geeniusele antud intervjuus.

“Nii Tim Cook, kui ka mina oleme veendunud selles, et tagauste tegemine ei ole mingisugune privaatsuse jajulgeoleku vahelise tasakaalu leidmise küsimus, vaid see on alati julgeoleku küsimus. Kui me neid tagauksi teeme, siis me anname väga võimsa relva eelkõige just neile, kes seda relva kurjasti kasutavad. Varem või hiljem, kui tagauks on loodud, siis keegi seda tagaust ka kurjalt kasutab,”täpsustas Ansip.

Elulised näited füüsilisest maailmast

“Ma kunagi retweetisin ühte artiklit, ma ei tea kui palju see tõele vastab, aga see puudutas Ameerikat ning füüsilisi lukke ja nendele tehtud master keysid, mis peavad olema tuletõrjujate ja politseiülemate seifides. Mõte on selles, et kui pangas puhkeb tulekahju, siis nad sööstavad [kohale] ja ei pea otsima kedagi, kes ukse lahti teevad, vaid saavad master keyga avada konkreetse lukuvalmistaja kõik lukud. Sellest artiklis väideti, et seda master keyd oli võimalik internetist osta hinnaga 15 dollarit ja 50 senti. Kui see füüsilisises maailmas on niiviisi, siis miks me peame arvama, et digitaalses maailmas on teistmoodi," teatas Ansip.

“Me juba praegu teame, et Ühendriikides on häkkerid suutnud peatada sõitva auto, sest nad on suutnud häkkida auto tarkvarasse. Kujutage näiteks ette, et ühel päeval ühes tehases toodetud autod mõnes suurlinnas ühel kindlal ajahetkel peatuvad. Seda annab ikka lahti harutada. Või kui lennukite süsteemidesse, mis on praegu väga turvalised ja väga korralikult ka krüpteeringutega kaitstud, õnnestuks kellelgi tagaust kasutades sisse tungida, missuguse katastroofi ees me siis seisaksime,” sõnas Ansip.

“Tagauste nõudmine saab viia ainult halbade tulemusteni. Kellegil ei tule seda mõtet pähe, et võiks ehitajatelt nõuda magamistubadesse kaamerate paigutamist, ehk järsku keegi kunagi teeb seal mingisuguseid kurje plaane, siis oleks hea salvestisi tagasi kerida ja neid vaadata. See tundub kõigile absurdne ja kindlasti heidetakse ka mulle ette, et ma naeruvääristan kogu debatti, aga minu meelest on analoogia täiesti olemas,” täpsustas Ansip.

Foto: Ronald Liive

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.