Vector Watch on käekell, mis ei ürita teha liiga palju, vaid paari asja hästi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
dsc03015_25227736843_o-hero.jpg

1. päev

Vector Watchi aku peab tootja sõnul vastu kuni 30 päeva. See tähendab pikka testi ja seepärast otsustan alguseks kellaga lihtsalt harjuda. Panen selle käele, et aega vaadata, ja ei midagi muud. Päeva peale märkan, et peale minutite ja tundide suurenevad ka teised numbrid: kell loeb samme.

2. päev

Varustan end hulga erinevate sihverplaatidega. Vector Watch on üle Bluetoothi telefoniga ühendatud ja selles olevast äpist saab valida ligi paarikümne erinevate kujundusega sihverplaadi vahel. Valikus on abstraktsemaid ja moodsamaid ning klassikalisemaid. Siin ei ole Pebble’i stiilis avatud poodi ja tuhandeid erinevaid seierikujundusi, väike valik sarnaneb rohkem Apple Watchi omale.

Osades sihverplaatides on lisaväljad, kuhu saab panna näiteks: kuupäeva, hetke ilmateate, järgmise kohtumise kalendris, mõne teise ajatsooni aja, käidud sammude või põletatud kalorite hulga, aktsiahindu, Twitteri andmeid ja nii edasi. Valik on enam-vähem, nutikellade maailmas ei midagi üllatavat ja mõni asi on isegi veider. Näiteks saab kellale panna oma viimase Twitteri säutsu vastuvõtu – kui palju retweete ja südameid see on saanud. No ma ei tea…

Aga tegelikult saab kokku panna praktilise ja soliidse kombinatsiooni. Näiteks numbritega kell, kus on peal järgmine kohtumine, õhutemperatuur ja sammud. Või kronograafi meenutav seieritega sihverplaat.

3. päev

See ekraan, ekraan… Ilmselt saab see igale huvilisele kaalukeeleks. See sarnaneb e-lugerite E Ink ekraanile, kuna kellal on alati ees mustvalge pilt. Aga see on siiski mõnevõrra kiirema reageerimisega: tüüpilise e-lugeril lehekülge vahetades kipub see võtma märgatava aja, alla ühe kaadri sekundis. Selle kella ekraanil tiksub rahulikult sekundiseier, ent ekraani värskenduskiirus on ilmselt kiiremgi kui 1 fps. Ülemisest või alumisest nupust saab kella sihverplaate vahetada ja need liiguvad isegi väikese animatsiooniga.

4. päev

Nädalavahetus on kulgenud sujuvalt. Julgen hakata ettevaatlikult teavitusi sisse lülitama – risk on, et nutikell muutub väga kiiresti tüütuks.

Vector Watchi teavituses on üks nupp: peegelda kõiki telefoni teavitusi. Kui see nupp on sees, väriseb kell liiga tihti. Aga kui see nupp välja lülitada, siis on ees nimekiri viimastest äppidest, mis on midagi piiksatanud, ja neid saab ükshaaval sisse lülitada. Üsna mõistlik lahendus, mis laseb täpselt kontrollida, milline äpp randmeni jõuab.

5. päev

Vectori äppide poes on näiteks BBC, CNET, Uber, Evernote. Ja ongi peaaegu kõik. Kõikide sisu on ülilihtne – nagu mustvalge ümmargune ekraan dikteerib. Uudisteäppide puhul näeb viimaseid pealkirju ja ongi kõik. Evernote samas tõrgub ja tööle ei hakka.

See kõik teeb mind rõõmsaks. Viimane asi, mida ma tahan, on kellaekraanilt äppe kasutama hakata. Õudusega meenuvad nii mõnegi teise tootja kellad, kes on pisikesele ekraanile qwerty-klaviatuuri paigutanud.

6. päev

Otsustasin kella ööseks mitte käe pealt ära võtta. Selle tulemus on see, et saan telefonis igasugused äratused välja lülitada. Hommikul hakkab kell värisema ja väriseb piisavalt tugevalt, et üles äratada. Vectori kellal on taustvalgustus, mis aktiveerub hämaramas keskkonnas nupuvajutuse või käepööramise peale. Õhtul kipub see paar korda segama, kui käeliigutuse peale tuba valgustab. Aga äpist saab taustavalgustuse aega väga täpselt reguleerida – panen selle kolme sekundi peale ja enam see ei sega.

Kell väriseb ka päeva jooksul iga kord, kui telefoni tuleb mõni kõne. Nii ei pea telefon päeva jooksul piiksugi tegema. See on mu jaoks sellise kella parim omadus.

10. päev

Räägin vahepeal maaletoojaga, kes hoiatab, et kell, mille võtsin pikka testi, ei pruugi akust päris maksimumi anda. See on demomudel, mida on korduvalt algkäivitatud ja igat pidi kurnatud. Meie toimetuses on ka teine, kandilise kujuga Meridian, mis on uhiuus ja annaks aku mõttes testis õigema pildi. Võib-olla üritab maaletooja võimalikku kehva tulemust ette pehmendada? Samas kõlab jutt loogiliselt, sest ebakorrapärase ja mitte-heaperemeheliku kasutusega kipub liitiumakude maht märgatavalt vähenema.

Saan aru, et testi mõttes tegin vea ja valmistun lugejatelt vastu pead saama. Õige oleks olnud panna käele uhiuus mudel ja selle akut testida. Aga tegin inimliku valiku: ümmargune Luna on lihtsalt palju sümpaatsem kui kandiline ja väiksem Meridian.

Ja lõpuks olen ühes asjas väga kindel: kella aku kestvuses on oluliseks piiriks üks nädal.

  • Ühte potti võib liigitada kellad, mille aku kestab alla nädala. Nende puhul ei tea kunagi täpselt, millal see tühjaks saab ja laadija peab ikka läheduses olema. Lühike komandeering või reis? Parem võtta laadija kaasa.
  • Teine liik kelli on need, mille aku kestab üle nädala. Laadija on kodus või tuleb kaasa ainult pikemale reisile. Põhimõtteliselt pole aku pärast vaja muretseda.

Nende vahepeal – kas aku kestab 10, 14, 30 või 50 päeva – pole käitumusharjumuste mõttes vahet.

Ja no siis jäävad muidugi veel need kellad, mille energiaallikas kestab aasta või rohkem. Aga need pole “nutikad”.

13. päev

Kell kuvab hoiatust, et aku hakkab tühjenema. Kas peaksin selle laadima panema? Ah, las ta tiksub edasi.

14. päev

Hommikul kella vaadates näen veidi õõvastavat vaatepilti. Kell on tühi. Ilmselgelt on aku lõpuks tühjaks saanud, aga tulemus on ikka veidi üllatav. Olen kellaga nii ära harjunud, et seierite nägemine on sama loomulik nagu mehhaanilisel kella. Ja nüüd on tunne, nagu vaataksingi mehhaanilist kella, kust öösel on seierid haihtunud.

Rööpasin kella tühjaks kahe nädalaga ja see tundub üsna ootuspärane. Olin järk-järgult sisse lülitanud kõikvõimalikud akukulutajad alates sekundiseierist ja sammulugemisest kuni teavitusteni, lisaks oli tegu veel vatti saanud kellaga.

Laadija on kontoris, jätan kella sinna energiat ammutama ja lähen linna asju ajama. Nagu igapäevased kellakandjad ette kujutavad, tunnen end ilma kellata kuidagi alasti. Viimaste nädalatega on ranne sajagrammise raskusega ära harjunud. Kell laeb kiiresti, umbes pooleteise tunni pärast tagasi jõudes on aku täis.

16. päev

Suur päev. Esiteks tuli tarkvarauuendus, mis lubab paar bugi parandada (midagi seoses suveajaga, mille peale peaksime nädala lõpus üle minema) ja uus äpp, Uber!. Selles peaks saama ühest nupuvajutusest enda asukoha määrata, misjärel näitab kell, mitme minutiga auto sinna kohale jõuaks. Aga Uber ei suuda kuidagi mu asukohta määrata ja arvab, et äkki ei saa ma toas GPSi signaali.

Teine uudis: vahetan Androidiga telefoni iPhone’i vastu. Ent asjad jäävad tokerduma. Püüan Androidis tarvkarauuenduse ära teha, äpp tõmbab kaks uuendust alla, paigaldab kella, aga seejärel tuleb teha “Setup Watch”, mis katkeb alati samas kohas. Midagi on katki. Lähen jõuga iPhone’i peale, võtan vana telefoniga paaritatud kella üle ja seon uue telefoniga.

iPhone’is töötab äpp sujuvamalt ja kiiremalt kui Androidis. Miks, ma ei tea. Põhjus võib olla Androidis, Vectori äpis või hoopis äsja tulnud tarkvarauuenduses.

17. päev

Hommikul ärkan üles ja näen et olen täna 2500 sammu kõndinud. Kas ma olen tõesti uneskõndija? Siis meenub, et olin eelmisel õhtul linna peal ja jalutasin ka pärast keskööd vanalinnas. Ilmselt siis ligi 2500 sammu…

Ja siit edasi kuni teise laadimiseni, mis tuli pisut rohkem kui kuu aega pärast testi algust, kulges test üsnagi sündmustevaeselt – kell on töökindel.

Kokkuvõte

Põhimõtteliselt täidab Vector Watch üsna selget nišši nutikellade maailmas. See on soliidse välimusega, suurem ja raskem käekell, väga erinev näiteks pisikesest Pebble Time Roundist.

Suurim küsimus on mustvalge E Ink ekraan. See on hirmus praktiline, vaoshoitud ja energiasäästlik. Aga keda võluvad Pebble’i või Apple Watchi värvikirevad ekraanid, sellele Vector ei sobi, sest näib nende kõrval liiga retro.

Vector näitab aega ja on piiratud laiendus nutitelefonile. Sellise abimehena, mis end liiga agressiivselt mulle peale ei suru, teeb see kell väga head tööd. Ja näeb seejuures välja ka viisakas.

Jah, osta,

sest see on soliidne käekell, millel on vaoshoitud nutikella võimed ja mida ei pea iga paari päeva tagant laadima. Kompromissina ei saa väga kirevat ja edevat ekraani.

Vector Luna

Hindalates 350 eurot (kandiline Meridian alates 300 eurot)
MüügilKäekellad.ee, kannukas.ee, Euronics
Ekraan1,4 tolli, mustvalge alati töötav LCD
Akukestvus280 mAh, 30 päeva
Veekindlus50 meetrit (5 ATM)
ÜhendusedBluetooth 4.0
ÜhildubiOS, Android, Windows
Mõõtmedläbimõõt 44 mm (kandiline Meridian 41 x 36 mm), paksus 11 mm
Kaal59 g (kandiline Meridian 50 g), rihm 12–98g
Sensorid aktseleromeeter, valgussensor, güroskoop

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.