Samsung Gear VR: killuke tulevikku sinu silme ees

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
dscf7527.jpg

Pikka aega pole välja tulnud sellist seadet, mida arvustada on nii keeruline. Gear VRi pakutav kogemus on lihtsalt nii kaugel sellest, mida ühes arvustuses edasi anda saab. Sama keeruline on anda hinnangut, kas seda osta või mitte. Seepärast ongi lõppotsuse juures olulised klauslid.

Virtuaalreaalsus võib olla mõnevõrra eksitav termin, sest selle sõnaga kiputakse tähistama ka näiteks 360-kraadiseid videosid ja fotosid. Aga asja tuum on ikkagi selles, et me toidame oma meeli arvuti genereeritud või vahendatud pildi ja heliga. Ja mis kõige tähtsam: meile jääb seejuures teatav kontroll, näiteks pead pöörates saame muuta vaatenurka.

Ja see on väga võimas kogemus.

Virtuaalreaalsus on tõesti killuke tuleviku, mis on kuidagi kaasaega tilkunud. Aegruumis on mingi nihe, see on ulme, mis on meil praegu päriselt käte vahel. Väljas on ikka rõske hilissügis, nina on jätkuvalt nohune ja autod sõidavad endiselt dinosaurusetolmust pressitud vedelikku põletades – aga tõmbad pähe selle seadme ja oled järsku tulevikus.

Virtuaalreaalsus lahutab minu päris "olemise" ja selle, kus minu meeled arvavad mind “olevat”, selles kogu võlu seisnebki. Edasi on juba maitse- ja võimaluste küsimus, kas me tahame virtuaalselt mängida, seigelda väljamõeldud maailmates, jälgida dokumentaalfilmi, minna kultuurireisile või hoopis teha VR-kõne teisel pool maailma asuvate sõpradega.

Pärast mõningast proovimist võib olla surmkindel, et virtuaalreaalsus jõuab masskasutusse ja sel on meie eludele suur mõju. Küsimus on ainult ajas, millal see kätte jõuab, aga Gear VR teeb pika sammu edasi küll.

Kaks okulaari ja kolm sensorit

Gear VR-i võib esmapilgul segamini ajada suuremat sorti plastmassist suusaprillidega, selle saab tõmmata ühe horisontaalse rihmaga pea külge. Lisaks võib panna veel risti üle pealae lisarihma, et seadeldis tihkelt näo vastas oleks. Silmade ette jääb kaks pluss- ja miinussuunas reguleeritavat okulaari, mis aitavad pilku fokusseerida paari sentimeetri kaugusele ekraanile.

Kuigi tegelikult pole Gear VR-il mingit ekraani. Kui see pähe tõmmata, avaneb selline vaatepilt. Ettevaatust, et teid Star Warsi liivainimeseks ei peetaks.

Foto: Tanel Meos

Gear VR-i iva on muidugi selles, et prillidesse tuleb kinnitada oma nutitelefon. Ja mitte mingi suvaline, vaid üks neljast:

  • Samsung Galaxy S6
  • Samsung Galaxy S6 edge
  • Samsung Galaxy S6 edge+
  • Samsung Galaxy Note 5

Need on kõik Samsungi telefonid, panite tähele? Etteruttavalt öeldes ongi antud arvustuse “ei” põhjuseks see, et Gear VR-i saab kasutada ainult Samsungi tipptelefonidega. Kui teil on teist tüüpi telefon, pole selle seadmega lihtsalt midagi peale hakata. Aga nende telefonide juurde sobib see nagu… rusikas silmaauku!

Muide, poodidest võib leida ka hoopis teise toote Samsung Gear VR Innovator Edition. Selle vanema mudeli eripäraks on ühilduvus ainult kahe telefoniga (S6/S6 edge) ja krõbedam hind €260. Uus, lihtsalt “Gear VR” nime kandev seade on kaks korda odavam ja selle sisse mahuvad ka suuremad, 5,7-tollised Samsungi telefonid.

Vastavalt sellele, kas prillidesse panna suurem või väiksem telefon, saab esiküljel hoidikuid reguleerida. Telefon tuleb asetada prillides olevasse mikro-USB pistikusse, selle kaudu suhtleb telefon Gear VR-is olevate sensoritega. Neid on kolm: lähedussensor lülitab ekraani välja, kui komplekt peast ära võtta; güroskoop ja akseleromeeter aitavad virtuaalmaailmas orienteeruda.

Foto: Tanel Meos

Seadme alumisel küljel on muide veel üks mikro-USB pistik, sellest saab kandmise ajal kogu kremplit laadida, aga miks see pole hea mõte, selgitan allpool.

Gear VR tundub ehituselt natuke pusku. Üks okulaar tuli testides täiesti juhuslikult eest ära, aga õnneks käis see klõpsti oma pesasse jälle tagasi. Plastikkate USB pistiku juures, mille külge telefon kinnitub, tuli samuti oma kohalt lahti ja läks samuti jälle sinna tagasi. Võib-olla oli meie toimetusse jõudnud testmudel juba eelnevalt räsida saanud? 

Kui telefon on oma pesas ja seade peas, lülitub telefon ise VR-režiimi. See tähendab, et ekraan jaotub kaheks ja mõlema silma jaoks tekib omaette vaateväli. Meie saime Gear VR-i testida Samsung Galaxy S6-ga, mille vaateväli pole nii suur kui 5,7-tolliste telefonidega kasutades. Silmadega üles ja alla piiludes on näha ekraani servad.

Pildi detailsus ei raba veel jalust. “Väiksed” S6 ja S6 Edge näitavad 577 pikslit tolli kohta, suured S6 edge+ ja Note 5 aga 518 pikslit. Kui normaalselt telefoni kasutades on need näitajad rohkem kui küllalt, siis silme ette tõmmates mitte. Jah, see on erakordne, et mobiiltelefoni ekraani lähedalt vaadates tekib üsna elutruu keskkond. Kuid see pole veel nii elutruu, et pikslid silma ei torkaks.

Seda ei maksa võtta Samsungi poolt läbikukkumisena, lihtsalt voolutarvet, jõudlust ja ekraani hinda arvestades poleks täna teravamat ekraani otstarbekas teha. Kuigi fantaasia hakkab kohe liikuma sinna poole, et mis oleks, kui Sony Z5 Premiumi taoline 4K-ekraaniga telefon silme ette tõmmata…

Miks Gear VR hea on?

Gear VR on praegu turulolevatest kõige mugavam ja kaasaskantavam vahend virtuaalreaalsuse kasutamiseks. Isegi peatselt müügile jõudvatega – nt HTC Vive või Oculus Rift – konkureerib Samsungi oma edukalt.

Foto: Tanel Meos

Asi on mobiilsuses. Nii Rift kui Vive on mõeldud kasutamiseks koos arvutiga, mis tähendab, et pea küljest tolknevad juhtmed ja see piirab liikumisvabadust. Samsung Gear VR-i jaoks on vaja peale tehnika ainult ühte pöördtooli, millega end igas suunas pöörata. Isegi kõrvaklappide pesa jääb Gear VR-i sisse pandud telefonil vabaks, mis tähendab, et saad segamatult juhtmega klappe kasutada.

Tool on muide hädavajalik, sest püsti olles on oht, et kaotad tasakaalutaju, kõnnid vastu kappi või äsad käega vehkides kohvitassi pikali. Üleüldse on virtuaalreaalsusesse minnes paras häda selle “tavalise” reaalsusega. Peale selle, et tuleb endale ruumi teha, on mõistlik end ka kinnisesse tuppa sulgeda.

Oma mobiilitelefoni rihmadega pähe tõmmanud inimene näeb lihtsalt totter välja.

Samsung on Gear VR-i loonud koos Oculusega, mis on selle tehnoloogia üks teerajajatest. Muuhulgas tähendab see, et telefoni riistvara on VR-režiimi jaoks loodudki. Telefon näitab silme ees pilti 60 hertsise sagedusega ja reageerib liigutustele pea olematu viivitusega. See loob Gear VR-iga väga kaasahaarava elamuse. Ainsad korrad, kui telefoni järel oodata tuleb, on võrgust infot laadides. Muidugi kulutab VR-is möllamine kulutab jõudsalt akut ja telefon läheb kuumaks, kuid sellest pole midagi, sest peas kandes seda tunda ei ole.

Virtuaalreaalsuse pakutavad võimalused pesitsevad telefonis Oculuse äpis. Telefonis sirvides näeb see välja justkui äpipood, kus saab kategooriate kaupa vaadata tasuta ja tasulist tarkvara. Hinnad on normaalsed, siit ei leia 70-sendiseid mängukesi, aga üle 10 euro üldjuhul ka maksma ei pea.

Ootame Facebooki VR-kõnesid

Peakomplekti silme ette pannes avaneb sama Oculuse äpp, aga nüüd juba virtuaalse elutoana. Siin on ainult menüü, kust saab samuti äppe ja mänge osta ja laadida, või siis juba alla laetud tarkvara käivitada.

Valik on suur, kuigi ühte killer app’i ehk megatrumpi veel pole. Ilmselt saab selleks Facebooki mingis vormis suhtlusäpp, olgu see reaalajas 360-kraadine videokõne või arvutigraafikas tehtud avataridega ühiselt seiklemine. Miks muidu Facebook Oculuse mullu kahe miljardi dollari eest ära ostis?

Ent seni jätkub vaatamist küllaga. Alustuseks on ägedad 360-kraadised videod, kus sa seisad vaatajana savannielevantide vahel või hiilid koos lõvidega rohumaal.

Väga muljetavaldav on kino. Sellega asudki järsku suures kinosaalis, kõik on kaetud punase sametiga ja mahe valgus suunab su tähelepanu valgele linale. Ja sellelt saad vaadata täitsa tavalisi filme. Tõsi, üksi kinos olemine on mõnevõrra kõhe, kohe astub justkui mõni zombi sulle selja taha – aga õnneks saab virtuaalreaalsuses hõlpsalt üle õle piiluda.

Foto: Samsung

Mängud avastavad järjest VR-i võlusid ja vahet pole, kas sulle meeldib platvormikatel hüpata või kosmoses möllata (Gunjack Eve Online universumis). See sobib isegi seltskonnamängudeks, sest kõigile lõbus pommi kahjutuks tegemine "Keep Talking and Nobody Explodes” on virtuaalreaalsuses veel eriti kihvt. Tunnid lendavad!

Liikumisega on keerukam, näiteks on korealased teinud hariva VR-kultuurireisi "Okyeonjeongsa" oma maa kultuuri tutvustamiseks. Aga muuseumis ringi käimiseks tuleb kasutada peakomplekti oimukohal olevat puuteplaati ja see on kohmakas, lisaks tekitab peapööritust.

Kohati Oculuse pood tõrgub ja mõne asja allalaadimine katkeb, kuid lõpuks saab selle kätte. Veidral kombel võib Oculusest ostmisel isegi pankadega probleeme tulla. Pärast seda, kui krediitkaardiga Oculuse poest mängu ostsin, otsustas mu pank kaardi sulgeda. Selgus, et nad pidasid ostutehingut pettuseks.

Sellegipoolest jättis nädalake Gear VR-iga ringi vaadates tunde, et nägin ainult jäämäe veepealset osa. 

Osta, kui saad

Ilma ühilduva telefonita seda osta pole mõtet, aga kui sul juhtub selline olema, siis soovitame Gear VR-i sada protsenti. Hind selle kohustusliku lisavarustuse eest pole küll väga odav, ent ka mitte kallis. Gear VR on piisavalt mobiilne ja kaasaskantav ning avab telefonis peituva tulevikumaailma.

P.S. Gear VR-il on veel üks naljakas otstarve. Tahad ümbritsevat maailma vaadata robotina? Pähe tõmmatud telefoni saab lülitada ka passthrough režiimile, millega näed telefoni kaamera abil enda ümbrust. Nii saad minna näiteks teise tuppa kõrvaklappide järele ilma, et peaksid komplekti peast ära võtma.

P.P.S. Samsung teatas just, et tegi valmis ka VR-režiimi internetibrauseri. Noh, miks ka mitte, eks?

Avafoto: Tanel Meos.

Ei, ära osta,

sest tõenäoliselt see ei ühildu sinu telefoniga. Aga kui sul on sobiv telefon, siis osta kindlasti!

Samsung Gear VR

Hindligikaudu €129 
MüügilElioni e-poes
ÜhilduvSamsung Galaxy S6, S6 edge, S6 edge+, Note 5
Vaateväli96 kraadi
Kaadrisagedus60 hertsi
Sensoridgüroskoop, akseleromeeter, lähedussensor
Kaal318 grammi (ilma telefonita)
Juhtnupudhelitugevuse nupud, tagasi-nupp, puuteplaat

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.