Samsung Galaxy A5 võib olla parim keskklassi telefon, mis hetkel olemas on

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Kaarel Kook

Möödunud aastal tõi Samsung oma keskklassi A3 ning A5 telefonid kaasaega kinkides neile uue ilusa välimuse ning võimsa sisu. Sel aastal said mõlemad mudelid järje ning tundub, et Samsung soovib mõne A-seeria telefoni sokutada kõikide inimeste taskusse.

See võib neil ka õnnestuda, kuna Geeniuse testitud 479 eurone Samsung Galaxy A5 võib olla üks parimaid keskklassi telefone, mida endale praegusel hetkel soetada saab, seda vaatamata mõningatele väikestele iseärasustele.

Eelmisid A-seeria telefone kiideti nende imekena välimuse eest. Selle aasta mudeliseeria jätkab sama trendi. A5 korpus on valmistatud ühest suurest metallitükist, seega tundub see käes kindel ning esinduslik.

Metallist korpus toob siiski kaasa aga mõned probleemid. Terve A5 telefon on suur sõrmejäljemagnet, seega on juba peale lühikest kasutust terve telefoni tagakülg kaetud sõrmejälgedega, millest kergelt lahti ei saa. Teine probleem on aga märksa tõsisem ning võib olla ka üks suurimaid põhjuseid, miks telefoni mitte osta: korpust on väga lihtne kriimustada.

A5 välimus on kena ning kroonjuveeliks on selle erkaan. Foto: Kaarel Kook

Kui A5 Geeniuse kätte jõudis, oli juba selle tagaküljel suur ning märgatav kriimustus. Pärast nädala pikkust aktiivset kasutust võis küll vähemmärgatavaid, kuid siiski nähtavaid mikrokriime leida üle terve seadme tagakülje. Tõsi, mikrokriimud tekivad kasutuse käigus alati, kuid võrreldes teiste seadmetega paistavad need A5 pealt eriti silma.

On küll alati võimalik, et testseadme näol oli tegemist karmimat kasutust saanud telefoniga, kuid kui sinu jaoks on oluline, et telefon näeks välja nagu uus, siis tasuks kaaluda lisakorpuse ostmist. Lisaks ei tasu unustada, et mikrokriimude kogumine on omane kõikidele metallist korpusega seadmetele, seega see võib olla ohverdus, mis tuleb teha.

Aku peab vastu päevi

Kuid kui kriimustustealti seadme tagaküljest mööda vaadata, on A5 näol tegemist telefoniga, mille omamine on puhas lust. Esiküljel on 5,2-tolline AMOLED ekraan, mille tõttu on telefon käes hoidmiseks just täpselt paraja suurusega ning pakub samas ka piisavalt silmailu: värvid on kirkad, kontrast on võrreldav lipulaevadega, pilt on terav ning kõik näeb lihtsalt hea välja.

AMOLED-ekraan, kus piksel lülitatakse välja, kui see peaks kuvama musta värvi, teeb võimalikus ka always-on ekraani, mis võimaldab ekraanil alati informatsiooni kuvada, samas akut eriti kulutamata. Selle abil on ekraanil alati näha kellaaeg ning teavituste info. Kuigi see ei pruugi tunduda kui kõige vajalikum lahendus, pakub see näiteks siiski võimalust öösel kiiresti kellaaega vaadata, toas väikest “päikest” põlema süütamata.

Tagaküljel olev kaamera on piisavalt korpuse sees, seega pole ka “kaamerakühmu”. Foto: Kaarel Kook

Energiasäästliku AMOLED-ekraani kasutamine ning seadme hea optimeerimine on viinud ka selleni, et A5 aku näol on tegemist ühe kõige vastupidavamaga, millega olen viimasel ajal kokku puutunud. USB-C liidese abil laetav aku pidas testija üliaktiivse kasutuse puhul vastu kuni kaks päeva ning kasutuspäeva lõpuks oli akut harilikult järel 50-70 protsenti.

See tähendab, et passiivsema kasutaja kätes võib A5 laadimata probleemideta vastu pidada kolm või enam päeva.

Aitäh Samsung, et sa arened

Aku säästmiseks ei ole Samsung aga piiranud seadme jõudlust. Tänapäeval on juba pea iga seadme puhul loogiline eeldada, et jõudluse osas probleeme ei teki: kõik peab voolama nagu sulavõi ning kui tarkvara kuskil takerdub, siis on põhjust vinguda.

Samsung on selle ootusega kursis ning A5 töötab just nii, nagu eeldada võiks. Kaheksa tuumaga Cortex-A53 protsessor ning 3 GB muutmälu saavad hakkama kõigega, mis neile ülesandeks anda. Rakendused avanevad kiirelt, tegumihaldur, mis kipub mitmete seadmete puhul jonnima, töötab laitmatult ning pole põhjust karta, et midagi olulist tegemata jääb, kuna seade ei suuda lahendust piisavalt kiiresti laadida.

Kõiki kiirelt käivituvaid rakendusi on ka meeldiv kasutada, kuna mida aasta edasi, seda kasutatavamaks muutub Samsungi poolt Androidile lisatav pealiskiht. See pole endiselt ideaalne ning puhas Android teeb sellele endiselt silmad ette, kuid võrreldes praegust lahendust selle nahaga, mida Samsung kasutas aastaid tagasi, on edasiminek olnud märkimisväärne.

Lisaks kasutusmugavusele on Lõuna-Korea ettevõte oma tarkvara juurde lisanud ka mitmeid kasulikke aspekte, mis võivad teatud ostjatele olla määrava tähtsusega. Näiteks lubab telefon välja lülitada sinise valguse, andes sarnase tulemuse, kui arvuti puhul f.lux tarkvara kasutades.

A5 on ideaalne endlimasin

Kuid head küljed ei piirdu vaid eelnevaga. Nagu Samsungi puhul tavaks on saanud, on igati korralik ka A5 pildistamisvõimekus. 16-megapiksline põhikaamera suudab teha teravaid ning värvirikkaid pilte, seda samas ka äärmisel kiiresti. Fookus saab paika mõne hetkega ning aeg, mis kulub telefoni taskust välja võtmisele, avamisele, objekti poole suunamisele ning pildi jäädvustamisele on äärmiselt lühike.

Kõikide selfie-sõprade rõõmuks on ka telefoni esikaamera 16-megapiksline, seega on A5 näol tegemist ka ideaalse endlimasinaga.

A5 suudab teha teravaid pilte ning seda väga kiirelt. Foto: Gregor Sibold

Jäädvustatud pilte aitab talletada kuni 32 GB sisemälu, mida on võimalik suurendad 256 GB võrra, lisades seadmesse mälukaardi.

Fun fact: erinevalt teistest telefonidest on A5 korpuses kaks nõelaga avatavat ava, millest üks on seadme ülaosas ning teine seadme külje peal. See tekitab aga olukorra, kus inimesed, kes on harjunud pea kõikide telefonide puhul kasutatava ühise pesaga, kuhu saab panna nii SD-kaardi kui ka SIM-kaardi, võivad sattuda ahastusse, kui SIM-kaart ei mahu justkui selle jaoks loodud pesasse. Kuna enamik inimesi ei oska kahte pesa otsida, tuleb seda eripära A5 puhul lihtsalt meeles pidada.

A5 juurest leiab aga veelgi väikeseid boonuseid, kuid ka veidrusi, mida tasuks enne ostu teada:

  • See on veekindel, seda kuni 1,5-meetri sügavuses veel,
  • Kõlar on seadme paremas servas, seega katad sa selle alatihti näpuga kinni,
  • Sõrmejäljelugeja vaevleb aeg-ajalt sõrme tuvastamisega, aga pihta saades on kiire,
  • Sellel on kõrvaklapipesa (mida tuleb 2017. aastal iga telefoni kohta rõhutada),
  • Sellel on USB-C liides, olles sellega oma sõsara A3 kõrval üks vähestest sellistest Samsungi telefonidest,
  • Sellel pole ikka Android Nougatit, kuigi see peaks lähiajal saabuma.

Kuid oma väikestele veidrustele vaatamata, on A5 telefon, mille võtaksin hea meelega kasutusele oma põhitelefonina ning seda ilma pika kaalumiseta.

Jah, osta,

sest see on kiire, ilus ning töökindel. Samuti on ka hind võrdlemisi taskukohane.

Samsung Galaxy A5

Saadavuskõik operaatorid, suuremad tehnoloogiapoed
Hind479 eurot
Ekraan5,2-tolline Super Amoled, 1920x1080px
ProtsessorCortex-A53, 1.9 GHz, 3 GB RAM
Mälu32 GB, SD-kaart kuni 256 GB
Kaamera16-megapiksline esi- ning põhikaamera, HD-video 1080p
Aku3000 mAh
ÜhenduvusWifi, Bluetooth, USB-C, SD-kaart, 4G, GPS, kõrvaklapipesa
Mõõdud14,6 x 7,1 x 0,8 cm

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.