Sajaeurone miniarvuti Remix Mini, kas on oma raha väärt?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
remix_mini.jpg

Üha rohkem on populaarsust võitmas erinevad nn meediaarvutid, Chromecasti laadsed pulgad ning muud miniarvutid. Üheks selliseks miniarvutiks on Remix Mini, mille on tootnud ettevõte Jide.

Tegu on väikse ning odava arvutiga, millega saab mängida, vaadata Netflixi, surfata internetis ning teha veel palju muud. Arvuti töötab modifitseeritud Androidi operatsioonisüsteemil, aga sellele on lisatud hulganisti lisafunktsioone, mida tavaliselt Androidi versioonilt ei leia. 

Jude on tegutsenud juba paar aastat ning sellele panid aluse kolm Google’i endist töötajat. Ettevõtte loomise mõte seisnes neil selles, et nad soovisid Androidist võtta viimast. Lisaks väiksele miniarvutile on nende töökojast tulnud ka 11,6-tollise ekraaniga tahvelarvuti, mis sarnaneb suuresti Microsoft Surface’iga. 

Probleemid esmasel käivitamisel

Aga nüüd tagasi arvuti juurde. Arvutist on valminud kaks versiooni, 1 GB ning 2 GB muutmäluga mudelid. Lisaks on neil ka sisemälu erinevus, ühel neist on 8 GB ja teisel 16 GB jagu mahtu andmete talletamiseks. Muus osas on tehnilised näitajad samad: 1,2 GHz 64-bitine neljatuumaline protsessor, Full HD videoväljund, HDMI, USB, mikro-SD, kõrvaklapipistik ja Etherneti pesa. Kallim variant Remix Minist maksab ligikaudu 79 eurot. Kuna arvutit toodetakse Hiinas ning see pannakse teele Hong Kongist, siis lisanduvad hinnale ka tollimaksud. Meie testis on soodsam, 1 GB muutmäluga variant. Arvuti sai soetatud sel eesmärgil, et ta oleks televiisoriga ühendatud ning seeläbi saaks vajadusel ka teleri vahendusel internetis käia.

Esimene tõrge seoses imepisikese arvutiga ilmnes juba selle ülesseadmisel. Pärast esmase nn buutimislogo näitamist oli ekraan must, kuigi kõik ühenduskaablid olid üle kontrollitud. Teise buutimise järel oli näitas arvuti ikka musta pilti. Kiire guugeldamine näitas, et ma ei ole oma probleemiga üksi, sama takistuse otsa on langenud ka teised Remix Mini omanikud. 

Klaviatuuril F2 klahvi vajutades näitas arvuti aga nn taastamise režiimi, mille puhul oli pilt ilusti ees ning kõik toimis ladusalt. Probleem peitus selles, et arvuti ei osanud kuvasuhet automaatselt muuta 1920 x 1080 ehk Full HD peale. Selleks, et saaks esmase seadistamise ära tehtud ning arvuti tööle, pidi selle ühendama väiksema monitoriga, mil oli kehvem resolutsioon. Seejärel oli esmane ülesseadistamine lihtne ning arusaadav, ei midagi keerulist.

Täisväärtuslik operatsioonisüsteem

Edasi võis suunduda Remix OS-i juurde, mis on modifitseeritud versioon Androidist, kuigi välimuselt meenutab see paljuski Windowsi ja Mac OS X-i kooslust. Seal saab kõrvuti kasutada mitut äppi, aknaid suuremaks ja väiksemaks lohistada, olemas on teavituskeskus, põhjalik failihaldussüsteem ja kõik muu mida ühelt arvutilt võib tahta. Tänu failihaldussüsteemile saab faile ühest kaustast teise lohistada, töölauale saab lisada otseteid ning teha veel palju muud. Operatsioonisüsteemist saabki suuresti rääkida vaid positiivselt, kõik on lihtne ning arusaadav.

Tarkvara üks nõrkusi on see, et kui kasutada eestikeelset klaviatuuri, siis peab sätetes otsida õigeid kohti, kust saab keelt muuta. Just mitmuses, keele peab ära muutma mitmes kohas. Kirjutamise osas on ebamugav ka see, et olles teksti ära kirjutanud, ei saa seda lihtlabase Enter-klahvi toksimisega edastada, vaid selleks peab siiski hiirt kasutama. Kuigi sätetes on olemas valik, mis aktiveeriks Enter-klahvi vajutamisel teksti edastamise, ei toiminud see meil kordagi. 

Lisaks juba mainitule on olemas ka töölauavidinad ja klaviatuuri otseteed. Kõik funktsioonid toimivad nagu lubatud, nendega mingeid tõrkeid ei esinenud.

Tuleme nüüd arvuti kõige suurema miinuse juurde: see on metsikult aeglane. Olles harjunud kiirete arvutite, telefonide ning tahvlitega on 1 GB muutmäluga Remix Mini arvutit väga raske kasutada. Äpid avanevad küll kiirelt aga kogu kasutusprotsessi vältel on tunda hangumist. Siin saab süüdistada vaid iseennast, sest paari lisaeuroga oleks saanud võimsama mudeli. Tundub, et Jide on klientide tagasisidet võtnud kuulda ning praegu ei saagi nende veebipoest 1 GB muutmäluga arvutit osta. Nüüd jääme lootma, et Remix OS-ile tehakse mõned muudatused, mis teeb selle kasutamise kiiremaks ka neil, kel on meie poolt arvustatav mudel. 

Suur äppide valik

Kuna tegu on Androidi baasil arendatud operatsioonisüsteemiga, siis toimivad seal kõik Androidi äpid, olgu selleks Facebook, Netflix, Google Chrome või kasvõi näiteks mõni torrentiäpp. See tähendab, et arvutiga saab ka mängida, mis taaskord ei ole nõrgemate näitajatega arvutil just kõige mugavam tegevus. Lisaks sellele, et Remix OS töötab Jide’i toodetel, on selle arendajad loonud ka versiooni, mida saab kasutada ükskõik millisel muul arvutil. Remix OSi saab kasutada neil arvutitel, mil seni on jooksnud Windowsi või OS Xi süsteemid. Süsteem on kättesaadav täiesti tasuta. 

Ühendusliideste osas on neid piisavalt, üks HDMI, kaks USB-d ja sisemälu laiendamiseks mikro-SD pesa. See tähendab, et lisaks Bluetoothi klaviatuuridele ning hiirtele annab arvutiga kasutada ka juhtmega variante. Proovitud sai ka mitmeid erinevaid USB mälupulkasid, mis kõik töötasid arvutiga ideaalselt. 

Soeta toekamate näitajatega mudel

Kokkuvõtlikult saab öelda, et Remix Mini on väga lahe ja huvitav projekt, mis on veel arenduses. Operatsioonisüsteem saab pidevalt uuendusi, mis annab lootust, et ehk toimib see varsti kiiremini ka kehvemate näitajatega mudelil. Isiklikult kasutan arvutit aeg-ajalt televiisori taga ning kontoris, kus ei soovi kõiki isiklikke asju tööarvutis ajada. Mul on hea meel, et Jide on eksimust tunnistanud ning ei paku uutele klientidele praegusel hetkel 1 GB muutmäluga varianti. 

Operatsioonisüsteem on väga hea ning selles osas mingeid suuri etteheiteid ei ole, kui välja arvata üks eelmainitud puudus klaviatuuriga. Remix Mini sobib meediaarvutiks, millega saab telerist Netflixi, YouTube’i või muud sisu vaadata, lastele mängimiseks, töötegemiseks või millegiks muuks. Koos tollimaksudega tuleb arvuti hinnaks kokku umbkaudu 100 eurot ehk sellises hinnaklassis ühtegi arvestatavat konkurenti ei ole sellele.

Fotod: Ronald Liive

Jah, osta,

kui oled otsinud väikest arvutit, millega saab mängida, surfata netis või vaadata voogedastatud sisu. Sellises hinnaklassis ei ole talle hetkel ühtegi arvestatavat konkurenti.

Remix Mini

Protsessor1,2GHz quad-core cortex A53 (64-bitine) Allwinner
Sisemälu8GB/16GB eMMC
Muutmälu1GB/2GB
Graafikatoetab 1920 x 1080 ehk Full HD resolutsiooni
Ühendused1x HDMI, 2x USB 2.0, 1x Micro-SD, 1x Ethernet, 1x kõrvaklapipistik, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0
Hind~79€ + tollimaksud
Müügil https://shop.jide.com/en/detail?pid=10

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.