Roccat Renga kõrvaklapid tahavad olla uuenduslikud, aga tulemuseks on läbikukkumine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
avafoto.jpg

Roccat on teinud arvutimänguritele suunatud kõrvaklappe ja muid tooteid nagu klaviatuure juba mõnda aega. Nüüd on ettevõte tulnud välja veel paari kõrvaklappidega Renga, mis peaksid langema arvutimänguritele mõeldud soodsamate kõrvaklappide kategooriasse. See millega hakkama on saadud, on pehmelt öeldes pettumus.

Heli on lihtsalt halb

Alustame siis helist, kuna see peaks ju kõrvaklappide soetamise juures olema prioriteet.

See on halb. Esiteks on kõrvaklapid äärmiselt vaiksed. Kui keerata arvutist ja kõrvaklappidest kõik helivõimalused maksimumi peale, on helitugevus ikka väga vaikne. Loomulikult on heli kuulda, aga üldjuhul loovad maksimumi peale keeratud kõrvaklapid oma helitugevusega veidi ebamugava tunde. Nende kõrvaklappide puhul tekib isegi maksimumi puhul küsimus, et kas valjemaks ei saagi?

Teine asi on helikvaliteet. Igasugune bass puudub täielikult. Selgelt jääb puudu ka keskmistest helisagedustest. See omakorda tekitab olukorra, kus on üldiselt hästi kuulda vaid kõrged helisagedused, mis on lihtsalt väga halb kogemus. Kui heliline kogemus lühidalt kokku võtta, siis on see umbes sarnane sellega, kui minna ehitusobjektile, laenata sealt töötajatelt kaks kümneeurost raadiomakki ning tõsta need endale õla peale. Heli on umbes sarnane ja ausalt öeldes mängiks makid ilmselt valjemaltki.

See tekitab aga väga selgeid probleeme kasutamisel. Kohe on selge, et igasuguse muusika kuulamise võib nende kõrvaklappidega ära unustada

Toote kõige suurem viga on õhutusaugud

Ja nüüd selle juurde, mis on ilmselt kõigi nende probleemide põhjuseks. Selleks on õhutusaugud mõlema kõrvaklapi küljes.

Nende õhuutusuaukude idee on ilmselt jahutamine, et pikemate kasutusperioodide ajal ei hakkaks kõrvad higistama ja oleks muidu mõnus olla. Probleem on aga selles, et need samad augud, mis lasevad õhku sisse, lasevad samal ajal välja suurema osa klappidest tulevast helist, mis tegelikult kinniste klappide puhul nii ei toimiks. Kui see on selge probleem kodus, siis näiteks tänaval on ei saa neid üldse kasutada, kõik väline müra tuleb nende õhutusaukude kaudu kõrva.

Niisiis rikuvad need õhutusaugud helikvaliteedi, aga vähemalt kõrvad ei higista? Enda üsnagi pika arvutimängude kogemuse põhjal võin öelda, et mitte kunagi pole ma puudust tundnud kõrvaklappide õhutusaukude järele või kannatanud hirmsa kõrvahigistamise all.

Disain on normaalne kuid miinustega

Disaini poolest pole Roccat Renga klapid kõige hullemad, kui need maailma kõige mõttetumad õhutusaugud korraks ära unustada. Klapid näevad välja tavalised, positiivsena on need üsna kerged. Täpsemalt kaaluvad need 210 grammi, mis on Roccati sõnul 30 protsenti kergem "tavalistest kõrvaklappidest".

Teine asi on klappide üle pea käiv osa, mis on lai ja see on hea. Seda seetõttu, et niimoodi on kõrvaklappide raskus jaotatud suuremale pinnale pealael, seega ei vajuta kõrvaklapid pikema kasutusperioodi korral ka koledat kõrvaklapijälge juustesse.

Kiita saab ka mikrofon. See on küll jäik ning liigub vaid üles alla (seega suust kaugemale või lähemale seda liigutada ei saa), kuid see eest on tegu hea mikrofoniga, mida tuttav PlayStation Networki kaudu suheldes kirjeldas kui “hea ja selge, hästi on kuulda mida sa räägid.”

Positiivse küljena võib vaadata ka seda, mis pakendis kaasa tuleb. Tegelikult väga midagi kaasa ei tulegi: kõrvaklapid, õpetus ja adapter, mis ühendab eraldiseisvad 3,5 millimeetrised mikrofoni ja kõrvaklapiotsikud üheks 3,5 millimeetriseks otsikuks. See on tore, kuna paljudel sülearvutitel ei ole enam eraldi mikrofonipesa. Samuti ei ole mikrofonipesa nii PlayStation 4 kui ka Xbox One’i pultidel, seega on tervitatav, et adapterit ei pea poest eraldi ostma minema. Olgugi, et see maksab seal umbes neli eurot.

Siiski on klapid kogu enda kerguse juures üsna jäigad ning pikema kasutuse korral hakkasid mõned kohad ümber pea ebamugavalt valutama, kuna klapid pigistasid mõnest kohast liiga tugevalt ning teisest kohast ei olnud isegi vastu pead.

Arusaamatuks jääb aga Roccati otsus teha kuularid täiesti ümmargused. Teadagi pole inimese kõrvad ringikujulised, seepärast hakkasid pikema kasutuse korral klappide ääred vastu kõrva vajutama ning see tekitas ebamugavust.

Neli aastat vanad klapid on paremad

Võtame siis Roccati töö kokku. Keegi ei peaks mingil juhul neid kõrvaklappe ostma, olgugi et need maksavad vaid 50 eurot, mis on kõrvaklappide kohta tõesti üsna odav. Minu praeguseks juba neli aastat vanad Turtle Beach X12 kõrvaklapid, mida ma igapäevaselt mängimiseks kasutan, on umbes neli korda paremad. Nad on valjemad, mugavamad, nad mängivad ka korralikku bassi ja keskmisi helisagedusi. Neil on korralikult sätitav mikrofon. Ainukeseks miinuseks võrreldes Renga klappidega on see, et neile peab lisaks mikrofoni ja klapiotsikule varustama klappe vooluga läbi USB. Turtle Beachi klappe küll Eestist eriti ei leia, kuid siit saab need Rengadest paar eurot odavamalt isegi koos transpordikuludega.

Roccat Renga kõrvaklapid on lihtsalt öeldes halvasti välja kukkunud toode, mille rikub täielikult soov olla õhutusaukude abil uuenduslik. Ka pakendis kaasas olev adapter ja normaalne mikrofon ei ole piisav põhjus, et neid klappe endale soetada.

 

Fotod: Kaarel Kook

Ei, ära osta,

sest neil on väga halb, vaikne helitugevus, keskpärane disain ja kasutajakogemus on lihtsalt ebameeldiv. Soodne hind ei kompenseeri neid puuduseid.

Roccat Renga

Hind 49,99 €
SaadavusPhotopoint
Helistereo
Elemendid50 mm neodüümium magnetitega
Sagedusdiapasoon20 – 20 000 Hz
Tundlikkus110 dB
Ühendus3,5 mm kõrvaklapiväljund
Juhtme pikkus2,5 meetrit
Sobivad seadmed 3,5 mm kombineeritud heli väljundiga/sisendiga seadmed
Kaal210 grammi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.