Microsofti ergonoomiline skulptuur annab kätele vabaduse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
sculpt.jpg

Laua taga või diivanil arvutit kasutades on klaviatuur masinast pea kõige tähtsam. See on see, mida me näppudega puudutame ja mis on reaalne kokkupuutepunkt meie ja masina vahel. Seepärast ongi tähtis arutada ja mõelda, kas sõrmede all on mõne moodsa süleri saledad klahvid, klassikaline IBM M või hoopis näiteks Microsofti Sculpt Ergonomic.

Tegu pole oma disainilt otseselt uudistootega. Mäletan, et kui 1990ndate lõpus esimest korda selle eelkäija Microsoft Natural Keyboardi katsusin, tundus see nagu tuulepuhang tulevikust. Arvutid olid ju toona kandilised ja ainus kumer osa oli kineskoopmonitori kummuv ekraan.

Sculpt Ergnomic, nagu Natural Keyboard ja teised eelkäijad enne teda, lubab väga lihtsat asja. Inimene ei pea oma käsi kõverdama mitte masina järgi, vaid masin on kõverdunud inimese järgi. Nimelt on Sculpt Ergnomic klaviatuur, mis on disainitud maksimaalselt käte loomuliku trükkimisasendit silmas pidades.

Kaks tsooni, kuristik vahel

Esiteks on kogu klahvistik jaotatud kaheks: vasaku käe ja parema käe tsoon. Klahvide vahelt jookseb lausa lõhe, kust ühe näpu sõrmed üle teise tsooni minna ei saa ega tohi. Ja see võib olla pisut ränk, sest minu näite puhul olen harjunud teatud juhul H-klahvi vajutama vasaku käe nimetissõrmega. Sculpt Ergonomicu puhul rabab see sõrm aga tühja, sest H on teisel pool kuristikku. Nii et see eeldab väga hästi koordineeritud kümne sõrme tööd, sest mõlemal käel on oma tööpõld.

Aga tähtsamgi on see, et klaviatuuri mõlemad pooled on sellise nurga all, et käsi ja sõrmi ei tule suruda tasapindsete klahvide vastu. Klahvide rida käändub sujuvalt ja voolujooneliselt otse sõrmede poole. Veel tähtsam on see, et klaviatuuri esimene istuja poolne äär on tugeva kõrgendusega. Esimest korda klaviatuuri vaadates tundub, et midagi on valesti, loomulik oleks, et klaviatuur on monitorist inimese poole suundudes langeva nurga all. Tegelikult “vajub” klahvistik hoopis teises suunas: randmed toetuvad kõrgenduse peale ja klahvid asetsevad sellest üha madalamal.

Kui pikk juttu kokku võtta, siis see on kätele ülimalt mugav asend trükkimiseks. Randmed ei ole mingi pinge all, kämmal on loomulikus positsioonis ja kogu ülakeha on mugavamalt paigas.

Vabadusel on oma hind

Muidugi on sellel oma hind: trükkima õppimine võtab aega. Kellel 10 minutit, kellel kolm tundi. Õigemini trükkimine konkreetselt on kõige kiiremini õpitav, minul kulus kõige rohkem aega lisafunktsiooni klahvide tabamiseks, olgu see Ctrl, Alt, kustutamine, nooled või miski muu. Teine tagasilöök tabab inimesi, kelle elus on mitu arvutit: näiteks kontoriarvuti tööl, sülearvuti ja kodune lauaarvuti. Kui ühes kohas võtta kasutusel Sculpt Ergonomic, siis tekib kiiresti frustreeriv konflikt ja ainus lahendus on selline klaviatuur iga laua peale osta.

Funktsionaalsuse poolest on Sculpt Ergonomic üsna hästi toimiv ja sobib muide ka ilusti Maci arvutitele – Windowsi logoga nuppudest ei maksa lasta end häirida, sest näiteks see toimib Cmd-na.

Lisapunktid saab toode ühenduvuse eest. Nimelt on karbis kokku kolm seadet: klaviatuur, munakujuline hiir ja eraldiseisev numbriklahvistik. Kõik need on ilma juhtmeta ehk vajavad patareitoidet. Aga arvutiga ühendamine käib super-lihtsalt ja see on tõesti eeskujulik kasutajadisain: hiire all on magnetiga plaat, mille alt tuleb välja pisike USB-pistikuga vidin. Pista see arvutisse ja imeväel on kõik kolm seadet arvutiga ühendatud. Töötab nagu imeväel. Muus osas pole hiir eriline sooritus: optiline kiir nõuab väga kindlat aluspinda näiteks hiirematti, tavalise laua peal see ei tööta. Ja kuigi käsi käib hiire peale külili-asendis, ei tundu see maailma kõige ergonoomilisem hiir.

Poolele teele pole mõtet jääda

Sculpt Ergonomic on tõsine klaviatuur tõsisele arvutiga töötajale – naljaviluks sellega toksida pole mõtet ja ilma õppimata sellega trükkida ei saagi. Kes aga keskmisest kauem ühe klaviatuuri taga aega veedab, sel tasub trükkimine Microsofti klaviatuuril ära õppida

Muuseas, Microsoft müüb ka nii-öelda vaheastet ehk Sculpt Comfort klaviatuuri, aga see on poolkõva lahendus. Klahvid on tavalisest, sirgete ridadega klaviatuurist justkui ergonoomilisema asetsusega, aga põhimõtteliselt pole see ei mugavam ega lihtsam kasutada. Poolele teele pole mõtet jääda, kui juba mürgel, siis mürgel lõpuni.

Jah, osta,

sest alles pärast sellel kirjutama õppimist võid märgata, kui pinges su käed tavalise klaviatuuri peal on.

Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop

LiidesUSB (seadmed loovad ise USB dongliga juhtmevaba ühenduse)
Ühilduvustäielik ühilduvus Windows RT, 7, 8, 10, piiratud ühilduvus OS X 10.7–10.10, Android 3–5
Energiatoide2 x AA (hiir), 2 x AAA (klaviatuur), karbis kaasas 2 x AAA
Hiiroptiline, 1000 dpi täpsus, neljasuunaline ratas
Hindalates 120 eurot
Müügile-poodides

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.