Huawei Mate 8 arvustus: tehke kõigepealt oma asjad korda ja siis räägime edasi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
huawei1.png

Praeguseks ei tohiks enam kellelgi kahtlust olla, et Huawei oskab teha telefone. See on ainult tore, kui konkurentsi juurde tuleb ja peale Apple’i, Samsungi, LG ja Sony veel keegi suureks tahab saada ning õpib tegema ilusaid, tugevaid, kiireid telefone.

Kui nad umbes poolteist aastat tagasi oma Ascend Mate 7 telefoniga välja tulid, olid paljud üllatunud, mina ka. Suur ja hea telefon, hind vaid 469 eurot, tol ajal veel harulduseks olnud kiire ja täpne sõrmejäljelugeja ja nii edasi. Mulle Mate 7 väga meeldis.

Nüüd on väljas uus versioon, Mate 8. Mudeliuuenduse käigus on kuhugi kaotsi läinud nimest Ascend, nii et väga tore, üks imelik asi vähem. Juurde on tulnud uuem, kiirem ja voolusäästlikum protsessor, uus kaamera, uus Android ning uus, endisest väiksem, kuid ikkagi hiigelsuur aku. Ja juurde on tulnud hinda, 469 euro asemel maksab Mate 8 lausa 599 eurot.

Kruvivad hinda üles

Huawei on üldse viimasel ajal oma uutele mudelitele tunduvalt hinda juurde kruvinud. Küllap annab see märku, et lõpmatult ei saa teistest 200 eurot odavamalt telefone toota, globaalne kapitalism on suur võrdsustaja isegi siis, kui sa oled Huawei ja terve Hiina seisab sul selja taga.

See omakorda tähendab, et Huawei hinnaeelis konkurentide ees pole küll päris kadunud, aga on kulunud kõvasti õhemaks. Kui me enne võisime öelda, et Huaweil on küll siit ja sealt pisikesi vigu küljes, aga no vaadake hinda, siis nüüd on ta üsna sarnases hinnas Samsung S6 Edge+ ja Sony Z5 ja Z5 Premiumiga ja peab nendega ka pisiasjade osas konkureerima. Ja muidugi on turul ees ka Mate 8 ilmselt kõige suurem konkurent: Huawei enda toodetud Nexus 6P, mis on väga hea telefon ja Mate 8-st ainult natukene kallim.

Mate 8 puhul on mitu asja, mis on tõesti väga head. Näiteks aku peab reaalselt vastu kaks ööpäeva, see on korralik saavutus. Ekraan on hea, uus protsessor on hea ja kiire (kuigi 3D-jõudluses jääb uutest Snapdragonitest tunduvalt maha). Eriliselt tuleb kiita kõlareid: need on nii valjud ja head, et ma kodus ja autos podcaste kuulates loobusin Bluetooth-kõlaritest, Mate 8 enda omadest täiesti piisas.

Te arvate nüüd, et selge pilt, tuleb minna ostma? Asi pole nii lihtne. Õigemini, oleks küll, kui poleks selliseid vastikuid asju nagu probleemid.

Aga siin on probleemid

Mate 8 on üllatavalt probleemne nähtus. Tundub, nagu oleks Huawei inimesed spetsiaalseid koosolekuid teinud, et iga hea asja kohta oleks telefonis ka üks korralik probleem.

Ma alustan suurimast: kaamera. Midagi on seal täitsa valesti läinud. Säri, värvid ja kiirus on täitsa head (kuigi Samsung S6 ja S7 vastu ei saa ta kuidagi), aga pildid tulevad välja udused ja pehmed. Seda isegi siis, kui pildistada heas valguses täiesti paigal seisvaid objekte.

Veel huvitavam on aga see, et tarkvaravea tõttu ei saa Mate 8-ga videot teha, kaameraäpp teatab lihtsalt, et Google’i otsingukast juba salvestab heli ja ongi kõik. See viga ilmneb juhul, kui Google’i hääleassistent niimoodi seadistada, et telefon “OK, Google” ütlemisele reageerib. Vaikimisi seda konfigureeritud pole, aga esiteks pakub Google Now selle ise välja ning teiseks on see lahe ja normaalne Androidi osa, mitte mingi kolmanda osapoole imelik häkk, mis võibki telefoni lolliks ajada.

Pisemaid vigu on veel hulganisti. Näiteks reageerib telefoni sisse-väljalülitamisnupp ka siis, kui klahvilukk on peal. See tähendab taskus ise restartivat telefoni, et elu huvitavam oleks. Telefon on täis eesti keele tõlkevigu ning vigaseid teavituskaste, kuhu tekst ära ei mahu. Äppide teavitused laekuvad kaootiliselt, sa võid elada pikalt teadmises, et keegi sind ei otsi, hea rahulik on olla, aga siis teed ekraaniluku lahti ja järsku hakkab teateid sadama.

Ja kui teavitused tulevad õigeaegselt, ilmuvad nad lukuekraanile lihtsalt imepisikeste ikoonikestena üleval teavitusribal, kust on raske isegi vastamata kõnesid üles leida, mis siis veel muust rääkida. Lukuekraanil endal ilutseb aga suur kell, mis on küll tore, aga miks mitte teavitused? Neid ei õnnestu sinna manada isegi siis, kui seadetest öelda, et nad peaksid sinna minema.

Seadista end kas või vigaseks

See-eest on Mate 8 mingil põhjusel aga igatpidi seadistatav, kohati lausa naeruväärsuseni. Näiteks on eraldi nupp selle jaoks, kas tahad kuvada üleval nurgas mobiilivõrgu nime või mitte. Tore, aga kas selle küsimusega on tõesti vaja kasutajat koormata ja seadistustemenüüd pikemaks teha?

Lisaks teatab Mate 8 pidevalt, et on leidnud “energiamahuka rakenduse” ja küsib, mida sellega teha. Sinna nimekirja satuvad ka täiesti normaalsed rakendused. Teised telefonid ei tee seda, mida peaks vaene keskmine kasutaja oskama sellisele asjale vastata? Ja miks ei tee telefon tema eest õigeid otsuseid ära?

Minu suur lemmik oli ka sisseehitatud rakendus nimega Telefonihaldur. Kui sinna vajutada, avanevad põnevad nupud nagu “Süsteemi optimeerimine”, “Ahistamisfilter”, “Kukutustsooni haldus” ning üleüldine suur nupp, mis kuvab numbrit ühest sajani ja pakub võimalust end puudutada, et telefoni optimeerida. Hea küll, see on ilmselt mingi indeks, aga no kuulge, see pole siin aasta 1995, kui arvutis tuli oma ketast defragmenteerida. Halastage nüüd kasutajale ja tehke oma majapidamine ikka ise tema eest ära.

Ma tõesti tahaksin anda Mate 8-le Geeniuse poolt hindeks “Jah”, sest mulle meeldib see telefon, tema hind ja asjaolu, et Huawei üldse maailmas olemas on. Aga nii ei saa, oma asjad peab enne ikka korda tegema ja alles siis saab tulla teistega võrdväärselt konkureerima. Kasutajad ei pea Huawei möödalaskmisi enda kaela võtma.

Huawei õnneks on aga meie ametlik soovitus Mate 8 puhul eelistada teist Huaweid: Nexus 6P-d. See on ka hea ja kiire ja sellel pole Mate 8 probleeme.

Ei, ära osta,

sest kuigi telefon üldiselt on hea, on tal liiga palju probleeme, millega kasutaja ei pea end koormama. Nexus 6P või Samsung S6 Edge+ on parem ost. Kui Huawei tarkvara ära parandab, räägime uuesti.

Huawei Mate 8

ProtsessorHiSilicon Kirin 950, Quad-core 2.3 GHz Cortex-A72 + quad-core 1.8 GHz Cortex A53
Ekraan6 tolli, IPS-NEO LCD, 1080 x 1920
Kaamera16 MP, f/2.0, 27mm, OIS, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash, video kuni 1080p@60fps
Mälu32 GB, 64 GB, vastavalt 3 GB ja 4 GB RAM
ÜhendusedWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, BT 4.2, microSD, microUSB v2.0, GPS
Aku4000 mAh
Kaal185 g
Mõõtmed15,7 x 8,1 x 0,79 cm
OSAndroid 6.0
Hind599 € (Elisa püsiklient), 32 GB

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.