Eestlaste loodud telefoniga ühendatavad sensorid ei ole tavakasutajale just eriti kasulikud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
2.png

Kas oled kunagi pärast pidu mõelnud, kas alkohol on organismist väljas või peaksid veel veidi puhkama? Kas silmade väsimus on tingitud hämarast ümbrusest? Kas siin toas on juba saunakraadid? Kui jah, siis soovivad sulle appi tulla Eesti firma Decto targad sensorid.

Sensorite idee on väga lihtne: torka need telefoni või Bluetooth-liidese külge, ava äpp ning sensorid jagavad kiirelt infot selle kohta, mida neil mõõta on palutud. Idee tundub küll lihtne, kuid hind, lahendus ning vajadus tekitavad küsimusi.

Geeniusel oli võimalik testida kolme sensorit, mis mõõtsid valgust, õhuga seonduvaid parameetreid ning alkoholitaset organismis. Lisaks sellele proovisime ka Bluetooth-liidest, mis lubab sensorid sellega ühendada ning siis kontaktivabalt telefonist infot uurida. Iga sensor ning Bluetooh-jubin maksab sõltuvalt poest umbes 30-50 eurot.

Decto sensorite info vaatamiseks on vaja telefonirakendust ning Bluetooth-liidest või microUSB-pesaga telefoni. Bluetooth-liidese väikeselt ekraanilt on samuti võimalik infot lugeda. Telefonirakendus on küll väga kena ning lihtsa välimusega, kuid koormatud reklaamidega. Vähemalt rakenduse Androidi-versioon.

Jääb mõistmatuks, miks pean nägema rakenduses reklaame, kui kasutan rakendust selle jaoks, et kasutada toodet, mille eest ma olen juba maksnud.

Decto pakub kuutasuliste summa eest ka Decto Premium rakendust.

Muus osas on rakendus üldiselt korralik ning töökindel, välja arvatud mõned tüütud kohad, millest hiljem juttu tuleb, kuid kahjuks ingliskeelne. Vähemalt mina sealt keeleseadistusvalikuid üles ei leidnud. Rakendus kuvab ühendatud sensori mõõdetud infot ning teeb seda vägagi hästi. Info on näha selgelt ning see jõuab telefoni kiiresti. Lisaks sellele jagab rakendus ka mõõdetud numbrite kohta selgitusi. Näiteks ütleb see, et mõõdetud valgustase on keskmise kontori tasemel.

Alkomeeter jätab soovida

Kõige huvitavam sensor on kindlasti alkomeeter. Idee järgi peaks sinna sisse puhudes teada saama, kui kõrge on alkoholitase organismis ning kas autorooli tohib istuda. Teoorias küll tore, kuid praktikas võib lõppeda juhilubadest ilmajäämisega.

Tõesti, mõnikord töötab sensor väga hästi ning sülitab sisse puhudes välja usutava numbri, mis pärast ühe-kahe õlle tarbimist olla võiks. Teinekord näitab see nulli, kuigi on selge, et puhuja just kaine ei ole. Võib-olla on tegemist tarkvaralise veaga, kuid kindlasti ei tasu alkomeetriliidese pakutud numbrit ainuõige tõena tõlgendada.

Decto alkomeetriga tuleb enne puhumist 10 sekundit oodata. Selle aja jooksul toimub kuumenemine, et bakterid ja alkoholijäägid hävitada. Tüütu, kuid vajalik.

Valgussensor tekitab küsimuse, kas seda on ikka vaja

Lisaks alkomeetrile saime katsetada Lumen valgusmõõtjat ning Air õhukvaliteedi andmete mõõtjat. Mõlemad neist töötavad kenasti, kuid tekitavad küsimuse, mida ma selle infoga nüüd peale hakkan.

Eriti selgelt kerkib see küsimus Lumen-sensoriga. Selge, toas on 500 luxi valgust. Väga meeldiv teada. Ja nüüd mis? Kui toas tundub liiga hämar, saab tule põlema panna. Kui toas on liiga valge, saab kardina ette tõmmata.

Kui keegi siiski mõtleb välja valgusmõõtjale kasuliku lahenduse, siis on hea meel öelda, et sensor ise töötab hästi. Luxe mõõdab see väga kiirelt ning tundub, et ka õigesti. On selgesti näha, et kui see suunata otse valgusallika poole, tõuseb luxide arv telefoniekraanil kiiresti.

Õhukvaliteedi, või täpsemalt õhurõhu, -niiskuse ning -temperatuuri sensor töötab samuti väga hästi ning on ilmselt kõigist kolmest sensorist kõige mõttekam. See saab oma tööga hästi hakkama ning õhuniiskuse ja temperatuuri mõõtmine on ka reaalselt kasulik. Õhuniiskuse täpse taseme tunnetamine on keeruline ning vale niiskusaste toas võib tervisele väga halvasti mõjuda. Decto sensor aitab õhuniiskuse taset kergesti mõõta ning saadud tulemuste põhjal on võimalik otsustada, kas tuleks midagi muuta.

Ilmselt on Decto-laadsetest toodetest mingil ajahetkel rohkem kasu kui praegu. Ilmselt juhtub see siis, kui need töökindlamaks ning kasulikumaks muutuvad. Hetkel on need pigem toredad mänguasjad, millega pole tavakasutajal just liiga palju pihta hakata, kui tegemist pole just täieliku statistikafänniga.

Fotod: Decto

Ei, ära osta,

sest pärismaailmas ei ole nende sensoritega väga palju teha. Rakenduses on reklaamid ning töökindlus on kohati halb.

Decto sensorid

Hindkuni 50 €
Saadavusküsi poodidest
LiidesedmicroUSB, Bluetooth
Mõõdetavad andmedõhurõhk, temperatuur, valgus, alkoholitase veres, õhuniiskus
Protsessor ARM CPU 32-bit
Eelkalibreeritudjah

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.