Delli Inspiron: unusta kallid lisad, soodsama mudelina on see väga hea mänguriarvuti

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
avafoto_dell_2.jpg

Kui mõtlen arvutimängude mängimise jaoks mõeldud võimekate sülearvutite peale, siis meenuvad mulle kohe suured ja kohmakad MSI või Alienware’i sülearvutid, mis on rohkem kaasaskantavad lauaarvutid, kui sülearvutid. Samuti ehmatab nende tohutu hind, mis jääb võimsamate mudelite juures 2000 euro kanti ning sealt isegi kõrgemale.

Aga mis siis, kui ma tahan arvutimänge mängida enda sülearvutis, kuid ei soovi sealjuures võtta välja täismahus õppelaenu või panka röövida?

Seda tühja kohta tahabki täita Dell enda Inspiron 7559 sülearvutiga, mille baasmudeli hind algab 800 eurost ning vähemalt arvuti sisu poolest pakub Dell selle raha eest üllatavalt head seadet, mis näeb kena välja ning veidi, aga tõesti ainult veidi on ohvriks toodud seadme ehituskvaliteet.

Disain ei ole tugevaim külg

Dell Inspiron 7559 on kaetud kena matt-musta kummise materjaliga ning ise koosneb seadme korpus põhiliselt plastikust. See on ka selgelt koht, kus Dell arvuti juures veidi raha kokku hoiab. Kuigi kummine materjal arvuti peal näeb kena välja ning hoiab arvuti puhtana näpujälgedest, saab see kergesti kriipida ning pikema kasutuse järel paistavad kriimud arvuti peal üsnagi kergelt välja.

Seadme plastikust korpus on painduv, nagu võiks ka eeldada. Siiski ei saa öelda, et tegu oleks millegi väga hirmsaga ning kuna arvuti on siiski tavaliste sülearvutitega võrreldes pigem paksemapoolne, tundub ta kasutamise ajal siiski piisavalt tugev ja vastupidav.

Kõige rohkem tahaks disaini poole pealt norida klaviatuuri ja puuteplaadi kallal. Puuteplaat lihtsalt ei ole eriti hea. See logiseb ning tihtipeale ei registreeri see puudutusi ära. Kui multi-touch funktsiooniga veebilehtedel üles-alla liikuda, siis tihtipeale lõppeb asi hoopis brauseri suurendamise ehk zoom’imisega. Selle loeksin mina siiski pigem väikeseks puudujäägiks, kuna mängimiseks mõeldud arvuti puhul on see enamjaolt pigem nii kui nii varustatud hiirega.

Parim pole ka klaviatuur. See näeb enda valge taustvalgusega küll väga kena välja, kuid klahvid ei liigu vajutades eriti palju allapoole, seega on väga lihtne neid mõnikord täiesti kogemata vajutada. Samuti on klaviatuur arvuti plastikust korpuse tõttu üsna painduv.

Klaviatuuri kohal on arvutil ka punast värvi pikk kõlar. Heli sellest on üsna vali, kuid mitte väga kvaliteetne. Juba veidi üle keskmise helitugevuse peal hakkab kõlar kohati ebameeldivalt kärisema ning ka arvuti all olev pisike basskõlar ei ole eriti hea.

Räägime sisust

Riistvara on selle arvuti puhul põhiline, kuna selgelt on arvuti ehitamisel mõeldud sellele, kuidas panna arvuti sisse väga head komponendid ja hoida võimalikult palju kokku ehituskvaliteedi pealt.

Seadme paremalt küljelt leiame Ehternet, HDMI, USB 3.0 ning SD-kaardi augud. Vasakul küljel on arvutil ühine kõrvaklappide ja mikrofoni jaoks mõeldud pesa, 2 USB 3.0 auku ning pesa arvuti laadimiseks.

Meil oli testimiseks 7559 seeria kõige kallim mudel, mille hinnaks on 1300 eurot. Arvuti sisse on paigutatud korralik 16GB DDR3L muutmälu, Inteli i7 6700HQ protsessor, 128GB SSD ning 1TB kõvaketas. Lisaks on seade varustatud Nvidia GeForce GTX 960M graafikakaardiga ning vägagi ilusa 15,6 tollise 3840 x 2160 resolutsiooniga UHD puutetundliku LED-ekraaniga.

Arvestada tuleb loomulikult ka sellega, et koos võimsa sisu ja ekraaniga tuleb ka võimas energiakulu, seega ei kesta arvuti aku just eriti kaua. Seda veel eriti juhul, kui arvutiga mängida. Nii kestab aku parimal juhul poolteist kuni kaks tundi. Tavaliste tegevuste nagu veebis surfamise ajal kestab aga aku kauem, umbes kuus tundi. See jääb siiski üsna kaugele Delli kodulehel lubatud 11-st tunnist.

Samuti ei näe vähemalt mina ekraani puutetundlikkusel eriti suurt mõtet. Põhiline probleem on juba see, et selle vajutamine on suhteliselt ebamugav. Ekraan hakkab tüütult kõikuma ning mina valiksin vähemalt ekraani puhul odavama, mittepuutetundliku ekraaniga mudeli.

Aga kuidas sellega siis mängida on?

Vähemalt seni kuni arvuti on vooluvõrku ühendatud, siis on mängida väga hea. Proovisin näiteks Rockstar Games’i GTA 5-ga ning arvuti sai ilma igasuguste probleemidega hakkama mängu graafikasätted kõrgele tasemele keerates. Kaadrisagedus oli sel ajal stabiilne 50-60 kaadrit sekundis. Seega võib öelda, et kõigi väljas olevate mängudega saab arvuti kenasti hakkama. Võib-olla küll mitte kõige kõrgemate graafikasätete peal, aga hakkama saab ta nendega kindlasti.

Lisaks mängimisele tuleb korralik sisu loomulikult kasuks ka tavaliste tegevuste juures. Internetis surfamine on ülikiire ning seda ka kasvõi 20 brauseriakna lahtioleku ajal. Arvuti käivitub põhimõtteliselt hetkega ning üldiselt on kõik väga kiire ja mugav.

Kuigi pildi peal on kõik väga ilus ja tore, tasub tähele panna seda, et kaadrisagedus, mis läheneb 30-le kaadrile sekundis ei ole enam eriti hea. Pigem tasub mängu sätteid muuta nii, et kaadrisagedus püsiks stabiilselt 50-60 kandis.

Osta tuleks odavam mudel

Nagu ka varem mainitud sai, oli meil testimises Delli Inspirion 7559 seeria kallim mudel, millel oli põhimõtteliselt kõik nii hea kui olla saab. Samas on ka seadme hind üsnagi korralik 1300 eurot. Sellega saab küll kaasa ilusama ekraani kui odavamatel mudelitel, rohkem muutmälu ning SSD ketta, kuid minu jaoks ei ole need asjad lihtsalt väärt 500 eurot enam maksmist. Seega seda mudelit, mis meil testimises oli, mina osta ei soovitaks.

Küll aga soovitaksin odavamat mudelit, näiteks 800-eurost. Sellega tuleb kaasa samasugune lühidalt kokku võttes hea ehituskvaliteet ning muide ka suurepärane ekraanihing, mis laseb ekraani tõsta ühe näpuga. Graafikakaart on muide kõigil mudelitel sama, seega selle koha pealt ei jää ka odavama mudeli puhul millestki ilma. Leppima peab veidi kehvema Inteli i5 protsessoriga, ekraaniga, 8GB muutmäluga ning SSD puudusega. Siiski on see 800 euro eest suurepärane komplekt, mis sobib hästi inimesele, kes otsib võimekat sülearvutit, kuid ei taha kõiki sääste välja käia.

 

Fotod: Dell

Jah, osta,

aga meie soovitame osta seeria odavam mudel. Täpsemini see, mis maksab 800 eurot. 500 eurot rohkem SSD, enama muutmälu ning parema ekraani eest on liiga palju. 800 euro eest saab sellest seeriast endale hea kvaliteediga võimeka sülearvuti.

Dell Inspiron 15 7559

Hind1300 €
MüügilErinevad internetipoed
Ekraan 15,6 tolline 3840 x 2160 resolutsiooniga UHD puutetundlik LED-ekraan
ProtsessorIntel i7-6700HQ, 6M Cache, kuni 3,50 GHz
1.6;">Põhimälu: 16 GB DDR3
1.6;">Kõvaketas/SSD: 1 TB/128 GB
Ühendused 802.11ac + Bluetooth 4.2, USB 3.0, HDMI (4K toega), SD-kaardi lugeja, 3,5 mm helipistik
Mõõtmed 383 x 265 x 25.3mm
Kaal 2,72 Kg
OSWindows 10

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.