Airpodsid on ebatäiuslikud, aga siiski imelised kõrvaklapid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
img_0346-cover.jpg

Kui Apple mullu sügisel teatas, et ühel õigel telefonil pole enam pistikut kõrvaklappidele ja tulevik on juhtmevaba, tekkis pinev ootus. Apple lubas oma kõrvaklapid uude ajastusse viia, aga ootus kestis ja kestis. Enne jõule lõpuks valmis saanud Airdpodsid on nüüd ka Eestis ja saime neid testida.

Pärast esimest kümmet minutit nende klappidega olin ma veendunud, et ei soovita Airpodse kellegil osta. Tegu on kõrvaklappide kohta suhteliselt kalli, 180 eurot maksva komplektiga, millel näis olevat liiga palju nõrku külgi.

Esimene katse: heli

Alustame helist, mis peaks olema kõrvaklappide tähtsaim osa. Ütlen kohe ausalt ära, et lõplikku hinnangut nende helikvaliteedile praegu anda ei saa, sest meie käsutuses oli üks paar Airpodse ainult kolm päeva. Kui lähiajal saame ühe paari pikema testi jaoks, korraldame kogenud audiofiilidega kuulamise põhjaliku hinnangu andmiseks.

Aga esmamulje loeb ka midagi ja nende klappide heli on esmamulje põhjal halb. Üks kuulaja nimetas seda “beatsiseks”, mis vist tähendab liigtugevat bassi ja keskmiste sageduste kadumist nagu Beatsi brändiga klappidel. Minu jaoks kõlavad need lihtsalt plekiselt. Hea proovilugu selle kontrollimiseks on hiljuti lahkunud George Michaeli “Freedom! ’90”. See kõlab isegi mu telefoni tavalistest kõlaritest paremini kui Airpodsidega kuulates, kust osa helist ei kõla justkui üldse. Et välistada vead madalakvaliteedilises allikas mängisime pala isegi Tidalist, aga ei mingit vahet.

Üldine helipilt sobib ilmselt hästi elektroonilise tantsumuusika ja hip-hopi jaoks, aga veidi laiema maitsega kuulaja jääb hapu näoga.

Teine katse: kas kõrvas püsivad?

Ei, minu kõrvas ei püsi, peaaegu üldse mitte, aga ma ei süüdistagi selles Airpodse. Kuulun nende inimeste hulka, kelle kõrvas ei püsi mitte ükski paar tavalisi nööpkõrvaklappe, üksnes kummitihendiga kõrvasisesed ehk in-ear klapid. Seepärast on minu jaoks võimalus Airpodse kanda ainult nii:

Jah, võib-olla näen ma tõesti välja nagu New Yorki kodutu, aga mis siis.

Et välistada oma kõrvade eripära, püüdsin nende klappide kõrvaspüsimist kontrollida ühe neutraalse katseisiku peal. Tulemus on siin:

Niisiis läbivad selle katse Airpodsid hästi.

Kolmas katse: kuidas ma välja näen?

Nagu New Yorki kodutu.

Aga ilma naljata, Airpodse kellegi kõrvas näha on ilmselgelt veider. Kohati meenutavad need justkui kahtlaseid valgest plastikust kõrvarõngaid, aga kõige rohkem kõrvaklappe, mille küljest keegi hull on juhtme ära lõiganud.

Küsimus on seega: kas need klapid on mõnel muul põhjusel nii head, et mul on teiste inimeste pilkudest ja arvamustest piisavalt ükskõik?

Siin on tegu selle kriitilise piiriga, kus ühiskond aktsepteerib mõnda tehnoloogiaseadet isikliku aksessuaarina või siis ei aktsepteeri. Mäletan, et 2000-ndate alguses oli Stockholmi noorte ja moekate seas komme oma Ericssonile või Motorolale järgi panna handsfree, meie praeguses mõistes lihtsalt kõrvaklapid koos mikrofoniga, ja siis tänaval käed taskus telefonikõnesid teha. Eesti inimesele tundus vaatepilt toona röögatult veider, aga möödusid mõned aastad ja siis enam ei tundunudki. Samas näiteks Google Glass sellest kriitilisest piirist üle ei saanudki, firma korjas oma nutiprillid enne müügist ära. Nõudlus Snapchati uudsete prillide Spectacles järgi näitab aga, et need ületavad selle piiri ilusti. Kuhu Airpodsid jäävad, saame näha.

(Vaheküsimus: kuidas Airpodsid välja näevad?)

Suurepärased, eriti nende laadimiseks ja transportimiseks mõeldud toos. See on midagi unikaalselt apple’ilikku, mida me just sellelt ettevõttelt ootame. Mõnusa klõpsuga sulguv kaas, magnetid, mis klappe toosi sees hoiavad, märkamatu laadimine ja taskusse libisev välimus. Üllatuslikul moel pole toosi peal ühtegi Apple’i logo.

Klapid ise näevad välja justkui tavalised Apple’i kõrvaklapid, lihtsalt ilma juhtmeta. Klapi alumine osa, mis toimib suundmikrofonina, on siiski mõnevõrra jämedam. Võib-olla selle tõttu mõjuvadki need kõrvaltvaatajale kandja kõrvas kuidagi totrana.

Airpods vs tavalised Apple'i kõrvaklapid.

Neljas katse: kuidas telefoniga ühenduvad? Ja kuidas aku peab?

See on vist Airpodside kõige parem omadus. Kui tegu on ühegi telefoniga paaritamata komplektiga, tuleb lihtsalt iPhone’i kõrval toos lahti teha ja juba hüppabki telefoni ekraanile pilt, mille kaudu saab seadmed paaritada. Kui klapid on juba paaritatud, siis näeb selle sama liigutuse kaudu infot, kui palju kummaski klapis ja nende toosis energiat on.

Kui tegu pole just päev otsa muusikat kuulava inimesega, pole klappide akudega kunagi muret. See on märk Apple’i disainimeisterlikkusest, sest kandja ei märkagi, et ta nende akusid laeb. Iga kord, kui klapid kõrvast ära võtta, on kõige loomulikum liigutus need ärakadumise hirmus sinna toosi pista. Toos laeb aga klapid plaksti täis – nii pole klappide akud kunagi tühjad. Toosi aku saime kolmanda päeva lõpuks 30% peale.

Muide, tegu pole mingi Apple’i fänni kraamiga. Iga Androidi telefoni kasutaja võiks samuti neid kaaluda, kui otsib juhtmevabasid klappe. Klapid on ühenduvad nimelt tavalise Bluetoothiga ja toosi tagaküljel on väike nupp, mida vajutades saab need paaritada Androidiga telefoni või muu seadmega. Ainus, mida Androidiga ei saa, on see maagia, mis iPhone’i puhul kohe toosi kaant avades juhtub.

Oluline on veel lisada, et klapid reageerivad puudutusele ja sinna näiteks kaks korda koputades võib panna kas muusikapala seisma/mängima või Siri häälkäsklusi kuulama. Õigesti pihta saada pole aga lihtne ja vahel tuleb korduvalt koputada. Samas saab kõike seda juhtida ka telefonist. Ja kui üks klapp kõrvast ära võtta, saab väga edukalt vaid teist kasutada ning heli muutub stereost automaatselt monoks.

Viies katse: kas helistada ikka ka saab?

Saab, väga hästi. Kõnekvaliteet on super mõlemale kõne poolele.

Panin prooviks tööle automaatkohvimasina, mis asus mürinaga ube jahvatama, kummardasin kõrva peaaegu vastu masinat ja helistasin kolleegile. Eeldasin, et mürin tapab kõnekvaliteedi või vähemalt on kosta, et seisan kohvimasina kõrval. Ent klapid eemaldavad taustamüra väga edukalt ja kolleeg ei saanud arugi, mis jooki talle pakkuda üritasin.

Kuues katse: mis kasu juhtmevabadusest on?

Kui nadi helikvaliteet, veider väljanägemine ja logisemine kõrvas viisid kogu hinnangu Airpodsidest miinusesse, siis juhtmevabadus päästis kõik. 

See. On. Imeline.

Väiksed kõrvas olevad klapid, mille küljest ei tolkne tüütud juhtmed, on tohutu pääsemine. Need juhtmed on justkui väädid, mis inimest kuhugi tagasi tõmbavad, kinni hoiavad. Ilma nendeta ootab maailm vallutamist.

Mäletan täpselt esimest hetke elus ligi 15 aastat tagasi, kui kuulsin suurte kõrvaklappide asemel muusikat väikestest nööpkõrvaklappidest. Mäletan, kus ma olin – Tartu kaarsilla kõrval pargis. Mäletan õhku enda ümber – oli sillerdav hiliskevad. Mäletan, kuidas nende klappide kergus ja väiksus andis erilise vabanemise tunde (kuni need kõrvast pudenesid). Ma arvan, et mulle jääb samamoodi meelde tunne, kui esimest korda Airpodsidega muusikat kuulasin, lumine Tallinn ja pala.

Airpodsidel on 180-euroste klappide kohta päris palju miinuseid. Aga juhtmevabadus on omadus, mis võib kõik need hädad nullida.

 

Klapid andis testimiseks Euronics.

 

Muudetud 09.01.2017 11:50: täpsustatud klappide mürasummutuse võimet.

Fotod: Tanel Meos, Hans Lõugas

Jah, osta,

kui oled nõus kõik nende klappide miinused välja kannatama, siis tasub juhtmevabadus ennast ära.

Komplektisklapid (2 tk), toos klappide transportimiseks ja laadimiseks, Lightning-USB kaabel
ÜhendusedBluetooth (klapid), Lightning (toos)
Sensoridsuundmikrofonid, optilised sensorid, akseleromeetrid, kõnetuvastus
Akukuni 5 tundi kuulamist ühe laadimisega, 24 tundi koos toosiga (15 minutit toosis laadimist annab klappidele 3 tundi tööaega)
Kaalkumbki klapp 4 grammi, toos 38 grammi
Mõõdudkumbki klapp 16,5 x 18,0 x 40,5 mm, toos 44,3 x 21,3 x 53,5 mm
ÜhilduvusiOS 10 või uuem, watchOS 3, macOS 10.12 (ametlikult on nõutud eelnimetatud operatsioonisüsteemid, kuid mitteametlikult töötavad klapid ilusti Bluetoothiga ka Androidiga seadmetega)
Hind179 eurot
MüügilEuronics, IM Arvutid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.