Blogi haldab ja kureerib  Starman

Kas telerit vaatav pere tähendab varsti seda, et igaühel on oma ekraaniga kiiver peas?

Kasutaja Starman pilt
Starman
2 kuud 4 nädalat tagasi

IBC telemessil nägi sel aastal ohtralt virtuaalreaalsusel põhinevaid telelahendusi, kuid vaid mõne üksiku osaleja juures sai näha lahendusi, mis põhinevad liitreaalsusel ehk AR-il (augmented reality).

Üks sellistest ettevõtetest, 24/i, kes messil kohal oli, kasutas oma lahenduse jaoks Microsofti HoloLensi. HoloLensi abil saab luua muuseas ka virtuaalse teleri.

Ettevõtte esindaja rääkis, et tulevikus, võib-olla isegi juba viie aasta pärast, ei taha enam inimesed osta koju telerit. Selle asemel ostetakse liitreaalsuse seadmeid, et endale meelepärast sisu vaadata.

Ta rääkis, et see lahendus töötab ka siis, kui peres on mitu inimest. Telerite puhul saab perekond koos istuda ja ühest ekraanist ühte saadet vaadata, kuid liitreaalsuse puhul on kõikidel oma virtuaalne ekraan. See tõstatas küsimuse, kas perekond saab siis üldsegi filmi või teleseriaali koos vaadata, kuid ta rääkis, et erinevaid seadmeid saab ühendada, mis tähendab, et kui ühes seadmes pannakse film käima, hakkab see samal ajal tööle ka kõikide teiste jaoks.

Samas on praegu kindlasti kummaline ette kujutada tervet peret kõrvuti diivanil istumas, igaühel oma kiiver peas ja kõik sama pilti vaatamas. Võib-olla läheb see nii, aga võib-olla saab sellest hoopis mingil kujul tavaliste telerite lisateenus.

Liitreaalsusel on võrreldes teleritega mõned eelised ning mõned puudused. Suureks eeliseks on see, et neid seadmeid saab kasutada ka muu jaoks kui ainult teleri vaatamiseks. Kui aga telerit vaadata, saab seda teha kõikjal ning selle jaoks ei pea enam ühte kindlat kohta seinal vaatama.

Suureks puuduseks on aga tänapäeva tehnoloogia tase ning lahenduste puudus. Lahendused nagu HoloLens ei suuda veel pakkuda piisavalt kõrge resolutsiooniga ekraane, mis rikub vaatamiselamust. Teisalt ei ole veel ka piisavalt lahendusi, mis säärastel seadmetel töötaksid.

Liitreaalsus kujutab endast lahendust, kus kasutaja kannab peas seadet, mis paneb muu maailma peale veel ühe kihi. See tähendab, et ta näeb kõike, mis ta ümber toimub, kuid soovi korral saab ta enda ette liigutada ka virtuaalse ekraani, kust saab vaadata näiteks telesaadet või mängida mõnda mängu.

Foto: Andres Raudjalg

See on Starmani poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.