Mida teha arvutiga, millele just klaasi vett peale ajasid?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
computer-laptop-levitation-cooling-74039.jpeg

Pole sugugi haruldane juhtum, kui laual olev veeklaas või kohvikruus sülearvuti peale ümber läheb. Samas on seadmed vedeliku suhtes üsna tundlikud ning kui kiirelt ei tegutse, võib sattuda olukorda, kus lõpuks pole enam midagi päästa ning arvuti tuleb minema visata. Siiski on kiire tegutsemise korral võimalik kahjustusi vältida.

Kiirus on kõige olulisem

Selge on see, et mida kiiremini arvuti märjaks saamise korral reageerida, seda parem. Mida kauem millegi ettevõtmisega oodata, seda suurem on tõenäosus, et vedelik pääseb arvuti sees olevate komponentideni ning kahjustab neid. Seega kohe kui midagi sülearvuti peale läheb, tuleb tegutsema hakata.

Kõik kinni

Koheselt tuleks arvuti välja lülitada ning ühendada lahti kõigist võimalikest juhtmetest ning muudest seadmetest. Välja lülitamiseks tuleks kiiruse huvides hoida lihtsalt peal arvuti sisselülitamisnuppu. Järgmisena tuleks arvuti küljest lahti võtta aku.

Seadmed ja kuivatus

Koheselt tuleks arvuti küljest lahti ühendada erinevad seadmed. Lisaks eemaldada ka kõik asjad arvuti küljest, mida on võimalik kiiresti eemaldada. Hiired, USB-pulgad, DVD-plaadid ja muu selline tuleks koheselt arvutist eemaldada.

Esimene kuivatamise etapp tuleb teha võimalikult kiirelt arvuti pealt. Selleks ava enda süler niipalju kui võimalik, keera see suunaga alla, et vedelik ei voolaks arvuti sisse ning hakka märjaks saanud osa kuivatama. Selleks sobivad erinevad niiskust imavad materjalid nagu rätikud või majapidamispaber.

Oluline on ka vedeliku tüüp, mis arvuti peale on sattunud. Vesi on kõige vähem ohtlik, kuna tekitab roostet kõige aeglasemalt. Seevastu suhkruste jookide ning alkoholi puhul juhtub kiiremini. See informatsioon ei aita otseselt kuivatusel, kuid on hea teadma, millal tuleb eriti kiiresti reageerida.

Võta arvuti lahti või jookse parandusse

Edasi on valikus kaks varianti. Need on arvuti iseseisvalt lahti muukimine või selle professionaalse parandaja juurde viimine.

Juhul kui sülearvuti garantii veel kehtib, siis tasub viia arvuti esindusse ning loota, et seal see garantii korras korda tehakse. Kui garantii ei kehti, siis on hea variant ka mõne arvutiparanduse poole pöördumine. Juhul kui pole täpseid teadmisi enda arvuti sisemuse kohta, siis ei tasu seda lahti muukima hakata.

Kui tunned ennast sülearvuti lahtivõtmisel kindlalt ning oskad seda teha, siis on hea viis kuivatamiseks see, kui võtta enda arvuti nii paljudeks osadeks lahti kui võimalik ning kuivatada kõik osad eraldi. Seejärel jätta need mõneks ajaks kuivama ning panna uuesti kokku. Tasub siiski mainida, et Geenius soovitab viia enda sülearvuti professionaali juurde ning arvuti iseseisva lahtimuukimise lahendust kasutada vaid omal vastutusel.

Juhul kui sul on arvutiks MacBook Air või mõni muu süler, mida ei ole võimalik lihtsate kruvide eemaldamisega lahti saada, siis on variante üks. See tuleb viia arvutiparandusse. Seda tuleksteha nii kiiresti kui võimalik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.