Kas ja miks peaks sinu arvutis olema traditsioonilise kõvaketta asemel SSD?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
SSD-ga varustatud arvutid on tihtipeale ka mõnusalt kompaktsed. Foto: Tanel Meos

Uut sülearvutit ostes võib tekkida küsimus, kas selle sees peaks peituma SSD või traditsiooniline kõvaketas. Mis neil vahet on ja kumb on parem?

Maht

Traditsioonilise kõvaketta eelis SSD ees on põhiliselt maht. Kõvakettad on enamasti märgatavalt suurema mälumahuga ning kui on soov osta suurem SSD, tuleb välja käia ka oluliselt suurem summa, kui samaväärse traditsioonilise kõvaketta eest.

Kiirus

SSD kõige suurem eelis on kiirus. Kuna traditsioonilise kõvaketta ümbrises peitub reaalne ketas, siis peab see toimimiseks kõigepealt pöörlema hakkama ning seejärel otsib ketta juures olev “käsi” kettal vajaliku koha, kus on informatsioon, mida kasutaja vajab.

SSD teeb teoreetiliselt sama, kuid seda ilma liikuvate osadeta ning toetudes vaid elektroonikale. Sellest tulenevalt on informatsiooni kasutajani toimetamine märgatavalt kiirem. Informatsiooni liigutamise alla kuulub suur osa tegevustest, mida me arvutites teeme.

Samuti käivitub arvuti, milles peitub SSD, hulga kiiremini. Sarnaselt avanevad kiiremini ka programmid ja kaustad ning failide liigutamine ühest kaustast teise on märgatavalt kiirem.

SSD andmesalvesti. Foto: Aaron Meder/CC/Flickr

Kas sul on tegelikult palju ruumi vaja?

Kiirus on väga tore, aga mida teha juhul, kui inimesel tõesti on palju faile, mida on vaja hoiustada ning SSD pakutavast mahust lihtsalt ei piisa? Vastuseks on pilveteenus. Tänapäeval on kümneid erinevaid ettevõtteid, kelle pilveteenuses saab enda faile hoiustada. Mahtu on neis teoreetiliselt lõpmatult, kuid alates mingist piirist peab hakkama maksma.

Samuti on variandiks väline kõvaketas, millel saab hoiustada faile, mida kasutad harvem. Sellisel viisil saad igapäevaselt kasutada head ja kiiret masinat ning samas ei pea ohverdama salvestusruumi poole pealt.

Lisaks sellele tasub meeles pidada, et liikuvad osad teevad alati vähemalt mingil määral heli. Seega SSD aitab masina ka vaiksena hoida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.