Põhjalik lugemine: kuidas pilvelahendused ALSi ravida aitavad?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Üks suurimaid katsumusi ravimite valmistamisel on leida molekulid, mis haigust hävitavad. See on aga väga pikaajaline töö, kuna arvutitel tuleb läbi simuleerida mitmeid molekulide ja ühendite kombinatsioone. Nüüd on aga asutud selleks kasutama pilvetehnoloogiaid, et simulatsioone kiiremini teha.

Protsessi alguses leitakse proteiinid, millest haigus alguse saab. Seejärel algab keerulisem simulatsioon, et leida teised molekulid, mis haigusproteiinid lahutavad, kirjutab portaal HPC Wire. Seda tehakse simuleerides molekulide kinnitumiskohti proteiinidel. Neid kohti on võimalik arvutada, mistõttu ongi õigete molekulide ning kohtade leidmiseks vaja suurt arvutusvõimsust. Seetõttu piiravad teadlased kunstlikult uuringuid, kontrollides väiksemat arvu molekule ning teatud proteiinide piirkondi. Kuid isegi nii võtab simulatsioonide tegemine tohutult palju aega.

Seega võeti appi suur pilvearvutustehnoloogia. Nüüd jooksutab Google PVMS pilvearvutussüsteem simulatsioone, mis lõpptulemusena peaksid leidma kombinatsioonid raske, surmaga lõppeva haiguse amüotroofse lateraalskleroosi (ALS) ravimiseks. Ilma pilvearvutuseta võtaks simulatsioonid aega liiga palju ning pakuksid liiga vähe lõppandmeid, et neist ravimi arendamiseks kasulikku informatsiooni saada.

Üheks oluliseks etapiks on 2D-molekulaarstruktuuride teisendamine 3D-struktuurideks.

Selleks, et töö kiiremini tehtud saaks, jagati see 300 väiksemaks tööülesandeks, mis erinevate protsessorituumade kokkuarvutatud tööajana võttis 1500 tundi. Järgmiseks hakkasid arvutid reaalselt molekuli ning proteiini kombinatsioone simuleerima. 5000 protsessorit arvutasid seda kõigi peale kokku umbes 20 000 tundi. Ehk, kogu protsess võttis reaalsuses aega vaid neli tundi. Lisaks oli igas protsessoris veel 16 virtuaalset tuuma ning 60 GB vahemälu, ehk RAMi.

Kuna pilvearvutus arvutab protsesse hulga kiiremini, on nüüd võimalik simuleerida molekulide ja proteiini ühinemist ka näiteks terve proteiini pinna ulatuses.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.