Kuidas mugavalt oma nutitelefoni abil ööund paremaks muuta?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
pexels-photo-62640.jpeg

Vahel on uni halb ilma hea põhjuseta. Ärkad valel ajal, peavalu ja kehva tujuga. Mõningast abi võivad siin pakkuda erinevad unemonitorid, mis une kvaliteeti mõõdavad ning pakuvad võimalust logida unele eelnenud tegevusi. Sel sügisel välja tulnud iPhone operatsioonisüsteem iOS10 sisaldab aga juba endas nutikat unemonitori.

Apple iPhone’i funktsiooni Bedtime võib leida oma seadme kellarakendusest, kus on võimalik seadistada nii aeg, millal soovid ärgata ja aeg, millal magama minna. Lisaks pakutakse võimalust lasta telefonil endale meelde tuletada, et näiteks poole tunni pärast on õige aeg magama minna.

Kuidas alustada?

Unemonitori seadistamiseks tuleb valida iPhone’i kellarakenduses Bedtime funktsioon ja vajutada Get Started. Seejärel on vaja vastata vaid mõnele lihtsale küsimusele.

  1. Mis kell soovid hommikul ärgata?
  2. Mis päevadel sa äratust soovid? Siinkohal soovitatakse unestabiilsuse huvides ärgata samal ajal iga päev.
  3. Mitu tundi sa magada soovid? Sobiv uneaja pikkus on vanuseti ja inimeseti erinev, kuid eksisteerivad mõned soovituslikud uneajad, millest lähtuda. Rahvusvahelise une liidu ajakirjas “Unetervis” on soovitatud 14-17 aastastel magada öösel kaheksa kuni kümme tundi, 18-64 aastastel seitse kuni üheksa tundi ning vanematel seitse kuni kaheksa tundi.
  4. Millal soovid magamamineku meeldetuletust? iPhone annab teavitusega märku, kui on aeg hakata end voodi poole sättima. Seda kas täpselt uneajal või mõned minutid enne seda.
  5. Kuidas soovid ärgata? Lisaks tavalistele häirivalt valjudele pardiprääksatustele ja mootorrattahelidele on nüüd võimalik valida ka rahulikumaid helisid, linnulaulust ambientmuusika üminani. Ärkamise hetkel algab heli vaikselt, valjenedes aeglaselt.

Nüüd ei jää üle muud, kui vajutada Save ja oodata uneaega.

Peale magamamaminekut kasutab unemonitor iPhone mikrofoni, et saada aimu, sellest, kas oled üleval või magad ning kui sügav uni on. Hommikul antakse selle kohta informatsiooni. Siin on võimalik vaadata üldist uneinfot, või jõuda ühe puudutusega iPhone Health rakendusse, kuhu koondatakse unealane statistika. Sealt on võimalik jälgida seda nii päevade, kuude kui ka aastate lõikes.

Androidi kasutajad ei pea ka unetult voodis vähkrema, Näiteks Sleepbot nimeline rakendus pakub laia valikut lahendusi oma une parandamiseks. Telefonis olevate sensorite abil jälgib äpp sinu liikumist ning helisid ja püüab sind äratada just õigel hetkel, et oleksid värske ja virgas. Lisaks eksisteerib nii iOS’ile kui ka Androidile üks populaarsemaid unerakendusi Sleep Cycle, mis analüüsib su liikumist ja äratab sind hommikul õigel hetkel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.