Kuidas aru saada, et arvutis on viirus ning mida siis teha?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
security-265130_1920.jpg

Suur ning kasvav arv internetikasutajaid maailmas loob selgelt ka eeldused pahavara ning viiruste laiemaks levikuks. Sellest tulenevalt on oluline enda arvutit taoliste probleemide eest kaitsta. Siin on mõned nipid, kuidas aru saada, et arvutis võib viirus olla ning mida sellisel juhul teha oleks tarvis.

Enne probleemiga telelemist on vaja välja selgitada, kas see üldse eksisteerib, seega vaatame kõigepealt kuidas aru saada, et arvuti võib olla viirusega nakatunud.

1. Aeglane arvuti

Pahavaraga nakatumine muudab asju aeglaseks, sealhulgas nii operatsioonisüsteemi, internetikiiruse ning programmide töötamiskiiruse.

Seega kui märkad, et arvuti on kuidagi ebanormaalselt aeglane ning samas ei ole kasutusel mõnda nõudlikku programmi, siis tasub olla tähelepanelik. Selge on muidugi see, et vahel võib asi olla lihtsalt arvuti väheses muutmälus ehk RAM-is. Kuid kui asi selles olla ei saa, siis võib olla arvuti nakatunud pahavaraga.

2. Hüpikreklaamid

Üks tüütumaid märke sellest, et arvuti võib olla nakatunud, on hüpikreklaamid. Suvaliste hüpikreklaamide ilmumine ekraanile on tüüpiline märk nuhkvarast.

Lisaks sellele tuleb nendega vahel kaasa ka teisi pahavaraohte, kui lihtsalt hüpikreklaamid, mis võivad olla arvutile tunduvalt ohtlikumad kui lihtsalt tüütu olemine.

3. Kokkujooksmine

Kui märkad, et arvuti peal olevad programmid või arvuti ise jookseb pidevalt kokku. Näiteks on tihe nähtus tuntud Blue Screen of Death error ehk sinise ekraani veateade, siis on selge, et arvutiga ei ole kõik päris korras ja asja peaks kontrollima.

Siinkohal võib tegu olla ka lihtsalt olukorraga, kus on tehniline probleem arvuti riistvara ja tarkvara vahel, kuid ka seda tasub kontrollida.

4. Kahtlane kõvaketas

Veel üks hoiatusmärk nakatumisest võib olla kõvakettategevus. Kui märkad, et arvuti kõvaketas teeb ebanormaalselt palju tööd, isegi kui ükski programm ei tööta või millegi allalaadimist ei toimu, siis tasub enda arvuti korrasolekut kontrollida.

Jällegi tasub mainida, et kõvaketas võib ka ise lihtsalt vigane olla, aga kontrollida tasub siiski.

Mida siis tegema peaks?

Kasuta viirusetõrjet

Kui arvuti peal on viirustõrje olemas, siis tuleks alustuseks kontrollida, kas see on ikka sisse lülitatud ning kui tegu on tasulise tarkvaraga, siis kontrollida ka seda, et ega pole makstud periood lõppenud.

Kui selles probleem ei ole, siis tuleks lasta viirusetõrjel enda arvuti üle skanneerida. Selleks on tavapäraselt olemas lihtsalt üks suur “SCAN” nupp, millele saab klikata.

Kui arvutis pole viirusetõrjet

Kui arvutis ei ole installitud viirusetõrjet, siis tuleks see endale kiiremas korras muretseda. See ei ole ka probleem, kuna on mitmeid tasuta viirusetõrje tarkvarasid. Üks tuntumaid on näiteks Microsoft Security Essentials. Seejärel tuleks viirusetõrje tarkvara enda arvutisse paigaldada ning käituda nii nagu enne mainitud ehk arvutile viiruste skanneerimine teha ning see peaks lahendama probleemi.

Juhul, kui olemasolev viirusetõrje ei tööta

Juhul kui arvad, et olemasolev viirusetõrje ei leia arvutis olevat viirust üles, siis on võimalik kasutada ka internetist saadavaid viirusetõrjeid, mis on tasuta. Näiteks ESET Online Scanner, mis laeb arvutisse alla pisikese faili ning skanneerib arvuti ilma uut viirusetõrjet paigaldamata ja vana kustutamata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.