Rubriigi toob sinuni  Kodulehe majutaja Veebimajutus.ee logo

Apple vajab nii võimast pilveteenust, et seda on võimatu isegi sisse osta

Kasutaja Kaarel Kook pilt
Kaarel Kook
9 kuud 3 nädalat tagasi

Apple’i hiljutine otsus kasutada Google’i abi enda pilveteenuse haldamiseks on märk, et firma ei ole suutnud välja tulla iseseisva pilvetaristuga, kirjutas allikatele tuginedes väljaanne The Information. Ettevõtte on veel praegugi mitme aasta kaugusel olukorrast, kus ta ei pea kasutama teiste firmade abi nagu Amazon Web Services ja Microsoft.

Praeguse seisuga toetuvad Apple’i internetipõhised teenused nagu iTunes, iMessage, iCloud ja nii edasi suuresti teistele ettevõtetele nagu Amazon, Google ja Microsoft. Lisaks sellele ei suuda Apple probleemide tõttu pakkuda korralikku infrastruktuuri arendajatele, kes töötavad välja rakendusi iOS’ile.

Iseseisva pilveteenuse väljatöötamine aitaks firmal lahendada neid probleeme ning lisaks annaks see ettevõttele rohkem kindlustunnet selle osas, et nende süsteemidesse ja serveritesse on väljastpoolt raskem sisse pääseda.

Firma siiski tegeleb probleemiga. Praegu on Apple’il vähemalt kuus erinevat projekti, et töötada välja korralik pilveteenus. Näiteks üks nimega Project McQueen, mis peaks pakkuma firmale süsteeme andmete hoidmiseks. Teised projektid on mõeldud näiteks serverite ehitamiseks ja võrgustike ning süsteemide väljatöötamiseks, mis võiksid tulevikus toetada Apple’i rakendusi.

Edusammud on aga väikesed. Rahas pole küsimus, firma arvel on vahendeid rohkem kui küllalt, kuid Apple'i kasutajate ja nende andmete hulk on lihtsalt nii suur, et tegu on ülimastaapse projektiga. Kuna iOS-i seadmeid kasutavad sajad miljonid inimesed, number läheneb isegi miljardile, siis sellisele liiklusele sobivat teenust ei ole enamasti lihtsalt võimalik sisse osta. Näiteks tavapäraste pakkujate nagu HP või Cisco  ei paku lahendusi, mis võimaldaks majutada nii suurt hulka eksabaite infot nagu Apple'il on (eksabait = 1 000 000 terabaiti – toim).

Seepärast töötabki Apple’il omaenda andmekeskustega. Üks põhjustest selle taga on selgelt serverite turvalisus. Firma on ammu kahtlustanud, et sisseostetud serveritele võib keegi kolmas paigaldada riist- või tarkvara andmetele liigpääsemiseks. Ühel hetkel pani firma isegi tööle inimesed, kelle ülesandeks oli pildistada emaplaate ning teha selgeks sellel olevate kiipide eesmärk ning selgitada, mis tööd need teevad. Oma serverite väljatöötamine Apple’i enda poolt toodetud emaplaatidega oleks kõige kindlam viis vältida nuhkvara.

Iseseisva ja korraliku pilveteenuse väljatöötamine annaks firmale ka hea võimaluse meelitada enda juurde tarkvaraarendajaid, kes peavad praegu käima kohtuteed Google’i, Microsofti ja Amazoniga. Selleks peab aga firma suutma välja töötada pilveteenuse mis pakuks konkurentsi praegustele turuliidritele ja see võib olla parimal juhul aastate kaugusel.

 

Avafoto: Torkild Retvedt