Rubriigi toob sinuni  Tallink

Miks maailmas nii palju erinevaid elektripistikuid on ning milline adapter endaga reisile kaasa võtta?

Kasutaja Kaarel Kook pilt
Kaarel Kook
2 kuud 12 tundi tagasi

Igaüks, kes on kunagi veidi Euroopast kaugemale reisinud, teab väga hästi, et maailmas on väga palju erinevaid seinapistikuid. Muidu polekski sellest nagu midagi, aga kui reisil olleks on midagi vaja seinapistikusse laadima panna, siis saab mure selgeks.

Minevikus polnud universaalse pistiku jaoks vajadust

Kui vaadata natuke tausta ja uurida, et miks maailmas nii palju erinevaid pistikutüüpe on, siis vastus oleks, et minevikus inimesed lihtsalt ei reisinud nii palju ning polnud ka seadmeid, mida reisile kaasa võtta.

Esimene seinapistiku ideega tuli välja Harvey Hubell. Varasemalt oli tarvis elektriseadmed juhtmeidpidi otse maja elektrisüsteemi külge ühendada. Tegu oli hea leiutisega, kuna see lubas inimestel enda koju paigaldada elektriseadmeid ilma, et tarvis oleks spetsiaalseid elektrialaseid teadmisi.

Harry Hubelli patenteeritud pistiku disain

Kogu jutu iva seisneb sellest, et Harvey Hubelli sarnaseid inimesi, kes leiutasid oma kodumaal pistikudisaine, oli mitmeid. Kõik tegid seda natuke omamoodi ning niimoodi tekkiski eri riikides väga palju erinevaid pistikudisaine. Tasub meeles pidada, et käes oli siis 20. sajandi algus, seega inimesed ei reisinud väga palju ja kui nad seda tõesti juhtusid tegema, siis nad ei võtnud reisile kaasa elektriseadmeid, mida teises riigis seinapistikusse pista. See tähendab ka seda, et ühtset universaalset seinapistikut kõigis riikides lihtsalt ei olnud vaja.

Mured hakkasid aga kerkima siis, kui aja edenedes hakkasid inimesed üha enam reisima ning reisidel kaasas kandma ka asju, mida oleks tarvis seinapistikusse panna. Nüüdseks on meil kaasas mobiiltelefonid, sülearvutid ja muu säärane moodne tehnika.

Milline adapter muretseda?

Tänapäeval on selgelt aktuaalne küsimus, et kuidas ma tean, milline seinapistik selles riigis on, kuhu ma reisin? Ja millise adapteri ma soetama peaksin?

Kokku on maailmas erinevaid seinapistikuid 15 eri tüüpi, seega selge on ka see, et täielikult universaalset adapterit ilmselt ei leidugi.

Esiteks tasub mainida, et tihtipeale on näiteks hotellides juba adapter olemas, et klientidele mitte ebamugavusi tekitada. Loomulikult ei pruugi see variant kõigile sobida, sest ennekõike pakutakse seda keskmise või kõrgema taseme hotellides ja kõik reisijad ei pruugi hotellis ööbidagi.

Parim lahendus seega on välja selgitada, milline pistik sihtriigis on ning lähtuda sellest reisi planeerimisel.

Teine võimalus on otsida võimalikult palju riike kattev adapter ning loota parimat. Näiteks on heaks lahenduseks selline universaalne adapter, mis sobib väidetavalt 150 eri riigi seinapistikutega ning võimaldab kasutada kuni 2500 vatise võimsusega seadmeid. Siiski tasub kontrollida, kas ikka reisiks valitud riigi seinapistik ka konkreetse adapteriga kokku sobib.

Siin on näiteks hea kaart, kus on täpselt kirjas, millised pistikutüübid millises riigis kasutusel on, seega seda varianti kasutades ei pea kunagi muretsema, et reisile kaasa võetud seadmed laadimata jäävad.