Rubriigi toob sinuni  IM Arvutid

Huvitav ja kohutav spioonilugu sellest, miks meil on täna hommikust iOS 9.3.5

Kasutaja Kaarel Kook pilt
Kaarel Kook
4 kuud 3 nädalat tagasi

Ühel päeval saabus Ahmed Mansoori iPhone’i kahtlane sõnum, mis lubas avaldada saladusi piinamise kohta Araabia Ühendemiraatide vanglates. Salapärase informatsiooni teada saamiseks oli vaja klikkida lingile.

Inimõiguste aktivist Mansoor lingile ei vajutanud ning teavitas juhtunust hoopis IT-turvalisusega tegelevat ühendust Citizen Lab. See käivitas ahelreaktsiooni, mis paljastas salajase Iisraeli küberspionaažifirma, mis oli leiutanud võimeka pealtkuulamistarkvara ning seadnud sellega ohtu miljonid iPhone’ide kasutajad üle maailma.

Link, mis saabus ka Mansoori telefoni, peitis endas spionaažiks mõeldud tarkvara, mida oli võimalik saata kindlalt välja valitud isikutele. Tarkvara kasutas ära kolme siiani parandamata turvaviga Apple’i operatsioonisüsteemis.

Mansoori muutsid sihtmärgiks tema liberaalsed vaated, millega ta on endale varemgi Araabia Ühendemiraatides võimude tähelepanu tõmmanud. Mees on seal seisnud nii pressivabaduse kui demokraatlike vabaduste eest. Ta on üks riigi vähestest inimõiguste aktivistidest, kellel on sidemeid ka välismaa meediaga. Tema vaated on talle ka varem saatuslikuks saanud, võtnud mehelt töö, passi ning isegi vabaduse.

Turvavea kohta lasti eile välja kaks raportit, millest üks eelmainitud Citizen Labi poolt ja teine California küberturvalisusfirma poolt.

Apple lasi veidi enne raportite avaldamist välja ka parandused turvavigadele, seega praegu ei tohiks sääraseid sõnumeid enam keegi saada, aga kindlasti peavad kõik iPhone'ide ja iPadide kasutajad installima endale uue iOSi versiooni 9.3.5.

Citizen Lab leidis, et salapärase tarkvara looja on Iisraeli ettevõte nimega NSO Group. Mainitud ettevõte ei ole teemat kommenteerinud ning kui ABC News üritas ettevõtte peakontorit külastada, oli firma sealt juba ära kolinud. Tegu oli ilmselt hiljutise väljakolimisega, kuna majal oli isegi alles ettevõtte logo.

Nuhkvara oli erakordselt keerulise ülesehitusega ning samas erakordselt võimas, lubades nuhkijal ligipääsu nii iPhone'i-kasutaja kontaktidele, sõnumitele, kalendrile ja muule säärasele, aga võimaldades ka sisse lülitada telefoni kaamerat ja mikrofoni. Samuti suutis nuhkvara jälgida ohvri liikumist ning vahelt võtta ka sõnumeid isegi täiesti krüptitud vestlusprogrammidest.

Juhtumi teeb huvitavaks ka see, et NSO Group kuulub firmale nimega Francisco Partners, mille peakontor on poole tunni tee kaugusel Apple’i peakorterist, ehk firmast keda ettevõte häkkida üritas.